Przedstawiciele ZNP u marszałka Zgorzelskiego. Tematem rozmów były płace nauczycieli

Prezes ZNP Sławomir Broniarz i wiceprezes ZG ZNP Grzegorz Gruchlik spotkali się w środę 4 marca br. z wicemarszałkiem Sejmu Piotrem Zgorzelskim (PSL). Rozmowa dotyczyła sytuacji nauczycieli i pracowników oświaty oraz obywatelskich inicjatyw ustawodawczych. To drugie z serii spotkań ZNP w Sejmie w sprawie podwyższenia nauczycielskich wynagrodzeń.

ZNP zabiega w Sejmie o poparcie m.in. dla obywatelskiego projektu ustawy gwarantującej wypłatę pensji nauczycieli w całości z budżetu państwa, która czeka w sejmowej zamrażarce na dalsze procedowanie od… 2016 r. W tej kadencji Sejmu ta inicjatywa ma być ponownie rozpatrzona, a Związek czeka na wyznaczenie terminu pierwszego czytania projektu ustawy.

Związek chce też przekonać kluby parlamentarne do poparcia drugiej inicjatywy obywatelskiej dotyczącej powiązania wysokości pensji nauczycielskich z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej.

Pensje nauczycieli z budżetu! ZNP przypomina politykom, że projekt ustawy leży w Sejmie

Obywatelska inicjatywa ustawodawcza: Co znajdziesz w projekcie ZNP?

Jak dowiedzieliśmy się, środowe rozmowy z marszałkiem Zgorzelskim przebiegały w dobrej atmosferze. Wcześniej, 18 lutego władze ZNP spotkały się z Włodzimierzem Czarzastym, wicemarszałkiem Sejmu z ramienia Lewicy. Kolejne rozmowy będą prowadzone z wicemarszałek Małgorzatą Kidawą-Błońską (PO).

Przypomnijmy, że Związek Nauczycielstwa Polskiego wystąpił z obywatelską inicjatywą ustawodawczą zmieniającą kluczowe przepisy Karty Nauczyciela dotyczące systemu wynagradzania nauczycieli.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek (PiS) 20 lutego wydała postanowienie o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. Tym samym w całym kraju ruszyła akcja zbierania podpisów poparcia pod projektem. W maju br. inicjatywa ma wpłynąć do Sejmu.

O obywatelskim projekcie ustawy dotyczącej wynagrodzeń nauczycieli piszemy szczegółowo w GN nr 10 z 4 marca br.

Nr 10/4 marca 2020

(JK, GN)

ZNP u marszałka Czarzastego. To pierwsze z serii spotkań w Sejmie w sprawie podwyższenia nauczycielskich wynagrodzeń