„Klasowa Wigilia bez plastiku”. Tak nauczycielka zachęca do edukacji ekologicznej

W najbliższy piątek 20 grudnia w wielu szkołach odbędą się wigilie klasowe. Joanna Gadomska nauczycielka biologii  z Zespołu Szkół Ekonomiczno – Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie, wyróżniona w Konkursie Nauczyciel Roku 2018, zachęca przy tej okazji do uczestnictwa w kolejnej edycji akcji „Klasowa Wigilia bez plastiku”.

„>>Klasowa Wigilia bez plastiku<< to moja akcja szkolna, którą realizuję od wielu lat w mojej szkole. Dzięki stronie, którą prowadzę >>Biologia z Blondynką << mam możliwość już po raz drugi zainspirować innych nauczycieli z Polski i poprosić, aby dołączyli do akcji i zorganizowali ją również i w swojej szkole – apeluje Joanna Gadomska.

„Chciałabym, aby do akcji dołączyło jak najwięcej szkół, bo to przecież chodzi o edukację ekologiczną młodego pokolenia” – podkreśla.

Zbliża się czas klasowego świętowania i superbelferka Joanna Gadomska ponownie zaprasza do akcji "Klasowa wigilia bez…

Opublikowany przez Superbelfrzy Piątek, 6 grudnia 2019

Na czym polega akcja? Wigilia klasowa w szkole to popularna tradycja, organizowana w wielu placówkach. To, jak wygląda, zależy od ustaleń danej grupy – czasem uczestniczą w niej jedynie uczniowie, czasem zapraszani są także rodzice.

„Proponuję, aby wszystkie organizowane wigilie w szkole, odbyły się bez używania plastikowych talerzyków, kubeczków czy sztućców, a namawiam w swojej akcji, aby wszyscy przynieśli ze sobą szklane naczynia, talerzyki i kubki oraz metalowe sztućce” – zachęca  Joanna Gadomska.

„Bo plastikowe talerzyki, widelczyki i kubeczki będą używane przez każdą osobę zaledwie 2-3 godziny, a w środowisku niestety rozkładać będą się od 100 do 1000 lat. Poza tym, po plastikowej wigilii, jedna klasa jest w stanie zapełnić plastikowymi odpadami ogromny wór na śmieci, a jak w szkole jest 30 klas… to mamy 30 ogromnych worków. A szkół w całej Polsce jest ponad 35 tys. Łatwo policzyć, ile worków odpadów powstanie w ciągu jednego dnia, w ciągu zaledwie kilku godzin” – podkreśla nauczycielka.

Chęć udziału w akcji zgłosiło już około 100 szkół, ale codziennie dołączają nowe. W ubiegłym roku ponad 300 nauczycieli z całego kraju zorganizowało „Klasową Wigilię bez plastiku”.

(JK, GN)

Fot: Joanna Gadomska/Biologia z Blondynką

23 grudnia rozpocznie się w szkołach przerwa świąteczna