Kolejne dwa województwa z nauką w trybie hybrydowym w klasach I-III

W woj. mazowieckim i woj. lubuskim od poniedziałku 15 marca do 28 marca nauka w klasach I-III będzie się odbywała w trybie hybrydowym. Podobnie, jak w woj. pomorskim i warmińsko-mazurskim – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski

– Materializuje się czarny scenariusz. Przyrost nowych przypadków w ciągu tygodnia o 6 tys. dziennie, to dynamika ponad 30 proc. – poinformował minister zdrowia. Dzisiaj stwierdzono ponad 21 tys. nowych przypadków zakażeń koronawirusem.

Infrastruktura szpitalna jest zajęta w 70 proc. Rośnie nie tylko liczba zajętych łóżek szpitalnych, ale także łóżek szpitalnych ze wsparciem respiratorowym.

– Mało, że mamy do czynienia z dynamicznym tempem rozwoju pandemii, to jeszcze niestety jest to trend trwały – zdiagnozował szef MZ. – Czeka nas kontynuacja wzrostów. Jeśli chcemy, by osiągnęły apogeum przed świętami, to wszystko jest w naszych rękach – dodał. Chodzi o zasłanianie twarzy, zachowywanie dystansu.

Szczególnie trudna sytuacja jest w woj. warmińsko-mazurskim i woj. pomorskim, gdzie już tydzień temu zapowiedziano wprowadzenie od najbliższego poniedziałku edukacji hybrydowej. Według Niedzielskiego, podobną decyzję trzeba podjąć w przypadku woj. mazowieckiego i woj. lubuskiego, gdzie sytuacja się komplikuje. – Nauczanie w klasach I-III będzie tam się odbywało w trybie hybrydowym. Jutro pojawi się rozporządzenie MEiN, które ureguluje sytuację w tych dwóch województwach – poinformował szef MZ.

Co ciekawe, niecałe dwie godziny temu minister edukacji Przemysław Czarnek poinformował, że podpisał rozporządzenie dotyczące wprowadzenia do 28 marca edukacji hybrydowej jedynie dla województwa pomorskiego i woj. warmińsko-mazurskiego.

Lockdown w szkołach przedłużony o dwa tygodnie

Ograniczenia w nauce mają obowiązywać co najmniej do 28 marca.

Ponadto, w woj. mazowieckim i lubuskim (podobnie jak na Pomorzu oraz na Warmii i Mazurach) zamknięte zostaną m.in. hotele, kina, teatry i inne instytucje kultury.

(PS, GN)