Kolejne kraje wprowadzają obostrzenia związane z pandemią. Szykują się na „trzecią falę”?

Po Niemczech i Litwie także Holandia o wprowadza zw. twardy lockdown. Od środy 16 grudnia przestaną działać wszystkie holenderskie szkoły. Dodatkowe restrykcje wprowadzają też m.in. Włosi i Czesi.

Premier Holandii Mark Rutte postanowił wprowadzić twardy lockdown w związku z rosnącą liczbą zakażeń COVID-19. Od środy zamknięte mają zostać także wszystkie szkoły w kraju – zarówno podstawowe, jak i średnie – a dalsza nauka ma się odbywać zdalnie. Jak podał portal dw.com. Paul Rosenmoeller, holenderski polityk i przewodniczący rady szkół średnich VO-Raad poinformował, że szkoły podeszły do zapowiadanych restrykcji „ze zrozumieniem”.

– Myślę, że większość ze szkół rozumie konieczność wprowadzenia ograniczeń – powiedział Rosenmoeller w wywiadzie dla stacji NPO Radio 1. Polityk przypomniał także, że od piątku holenderscy uczniowie rozpoczynają ferie świąteczne, zatem nauka zdalna będzie kontynuowana od 4 stycznia przez kolejne dwa tygodnie. – Szkoły będą miały więcej czasu na przygotowanie się do zajęć z domu. Ruszymy w pełni od 4 stycznia – powiedział polityk cytowany przez dw.com.

Ministerstwo polityki społecznej nadal oficjalnie nie poinformowało, czy zamknięte zostaną także żłobki i przedszkola. O to, żeby zostały otwarte apeluje m.in. Fundacja Pracujących Rodziców.

Decyzje o zaostrzeniu restrykcji w ostatnich dniach podjęły też m.in. Włochy czy Francja, prawdopodobnie podobna decyzja zapadnie też w Czechach.

***

Korea Południowa zamyka szkoły

We wtorek zamknięto szkoły na obszarze metropolitalnym Seulu w związku z trzecią falą epidemii koronawirusa w Korei Południowej, której skala jest większa niż dwóch poprzednich uderzeń epidemii w tym kraju. Nauka zdalna potrwa w szkołach w Seulu i w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy co najmniej do końca grudnia. Zamknięcie szkół to kolejny wprowadzony w ostatnim czasie przez władze Korei Południowej środek służący zwiększeniu dystansu społecznego, co ma pozwolić na zahamowanie przyrostu liczby zakażeń koronawirusem. Tzw. trzecią falę pandemii stwierdzono już także m.in w USA i Japonii

(JK, GN)

Od 16 grudnia Niemcy i Litwa wprowadzają lockdown. Szkoły będą zamknięte

Niedzielski: W ferie zostań w domu!