Od 16 grudnia Niemcy i Litwa wprowadzają lockdown. Szkoły będą zamknięte

Od środy 16 grudnia Niemcy wprowadzają kolejny lockdown. Decyzję w tej sprawie kanclerz Angela Merkel podjęła podczas wideokonferencji z premierami krajów związkowych. – Zostaliśmy zmuszeni do działania – podkreśliła. Zamknięte będą szkoły i większość sklepów, a święta Bożego Narodzenia obywatele mają spędzać tylko z „najbliższą rodziną”.  Nowe obostrzenia wprowadza też rząd na Litwie.

W Niemczech od 16 grudnia do 10 stycznia dzieci powinny pozostać w domu. Szkoły i przedszkola będą w tym czasie zamknięte. Zajęcia będą odbywały się zdalnie. Rodzicom dzieci w wieku przedszkolnym zostaną zaoferowane dodatkowe możliwości zajęcia się nimi w postaci płatnego urlopu. Władze zaapelowały do ich pracodawców o umożliwienie im pracy w trybie homeoffice.

Ponowne wprowadzenie twardego lockdownu uznano za konieczne ze względu na wciąż wysoką liczbę nowych zarażeń koronawirusem. Nowe przepisy będą obowiązywać na razie do 10 stycznia, przy czym 5 stycznia odbędzie się kolejna konferencja kanclerz Merkel.

Obecnie  w Niemczech obowiązują obostrzenia, wprowadzone na początku listopada i przez niemieckie media nazwane „miękkim lockdownem”.

Także na Litwie od środy w związku z sytuacją epidemiczną zostaną wprowadzone dodatkowe obostrzenia. Wszystkie placówki edukacyjne będą pracować zdalnie. Jedynie przedszkola będą musiały przyjmować dzieci, jeśli ich rodzice nie mają możliwości pracy zdalnej.

(JK, GN)

Koronawirus. Ukraina zapowiedziała wprowadzenie lockdownu od 8 stycznia. Szkoły będą zamknięte

Słowacja. Po powszechnych testach na koronawirusa pierwsze szkoły wracają do stacjonarnej nauki

Koronawirus. Także Szwecja zamyka szkoły średnie i przechodzi na nauczanie zdalne