Koronawirus. Także Szwecja zamyka szkoły średnie i przechodzi na nauczanie zdalne

W Szwecji łączna liczba zgonów na Covid-19 przekroczyła w czwartek 7 tys., a liczba zakażeń wzrosła w ciągu ostatniej doby o 6485 do 272 643. Rząd zdecydował o zamknięciu do 6 stycznia szkół średnich i wprowadzeniu nauczania zdalnego.

Premier Stefan Loefven na specjalnie zwołanej konferencji prasowej zaapelował do młodzieży o odpowiedzialność i unikanie spotkań. Podkreślił, że nauczanie na dystans “nie jest przedłużeniem ferii świątecznych”.

Według głównego epidemiologa kraju Andersa Tegnella obecnie “rozprzestrzenianie się koronawirusa jest większe wśród dzieci i młodzieży w stosunku do innych grup”. Jak dodał, celem zamknięcia szkół średnich jest ograniczenie ruchliwości tej grupy m.in. w godzinach szczytu w transporcie publicznym.

W Szwecji wciąż nie obowiązuje zalecenie o zasłanianiu ust oraz nosa w miejscach publicznych, choć w środę WHO zaostrzyła swoje wytyczne dotyczące noszenia maseczek, rekomendując je m.in. w sklepach oraz miejscach pracy.

Pytany o to Tegnell, po raz kolejny powiedział, że jego zdaniem “lepiej zachowywać dystans”. Dopytywany o nieufność do rad ekspertów międzynarodowych odpowiedział: “Długo nie będziemy wiedzieć, kto ma rację WHO czy my (szwedzki Urząd Zdrowia Publicznego)”.

Szwedzki Urząd Zdrowia Publicznego zmieniła jednak kilka dni temu swoje wytyczne – również młodsze dzieci mają pozostawać w domach, jeśli któryś z ich domowników jest zakażony koronawirusem. Dotychczas  młodsze dzieci, w domach których znajdowała się osoba chora na COVID-19, mogły chodzić do szkoły do momentu pojawienia się u nich symptomów zakażenia.

W Szwecji w żadnym momencie epidemii nie zamknięto szkół dla dzieci mających mniej niż 16 lat. Szkoły zamykano doraźnie – gdy pojawiały się w nich ogniska zakażeń lub by szkoła miała zbyt mało nauczycieli, by prowadzić naukę stacjonarną.

(JK, PAP)

Fot:gov.pl

Wielka Brytania, Rosja i USA rozpoczynają szczepienia. Nauczyciele zostaną potraktowani priorytetowo

Austria otwiera szkoły i testuje nauczycieli

WHO chce zmobilizować kraje członkowskie do zabezpieczenia szkół przed koronawirusem