Kolejne smutne pożegnanie. Dariusz Martynowicz, Nauczyciel Roku 2021: „Odchodzę ze szkoły publicznej po 15 latach pracy”

„Odchodzę ze szkoły publicznej po 15 latach pracy. Nie odchodzę z nauczycielstwa, ponieważ to moja pasja i nie potrafię zostawić zawodu, który kocham” – napisał na Facebooku Dariusz Martynowicz, Nauczyciel Roku 2021, nauczyciel języka polskiego w Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach prowadzonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. „Z tej szkoły wraz ze mną odchodzi kilku naprawdę sensownych i świetnych nauczycieli. Kolejnych kilku wybiera się na urlopy dla poratowania zdrowia i urlopy bezpłatne. Nie wszyscy wrócą” – podkreślił.

Dariusz Martynowicz poinformował, że pożegnał się już z rodzicami, a przed nim ostatnie dni pracy. „Spotkało mnie w tej szkole wiele dobra ze strony uczniów, uczennic i rodziców – jesteście wspaniali – i to im chciałbym przede wszystkim serdecznie podziękować.  Dziękuję za wsparcie wielu koleżankom i kolegom z pracy – z niektórymi połączyła mnie przyjaźń – będę tęsknić” – napisał nauczyciel.

„Odchodzę ze szkoły publicznej po 15 latach pracy. Nie odchodzę z nauczycielstwa, ponieważ to moja pasja i nie potrafię zostawić zawodu, który kocham. Idę jednak do przestrzeni, w której będę mógł z pasją, ale przede wszystkim ze spokojem i wsparciem, działać dalej i robić coś małego, ale jednak ważnego dla świata. Bo zawód nauczyciela taki jest – mimo różnych trudności, to naprawdę piękny zawód” – podkreślił Dariusz Marynowicz.

„Nie mam wątpliwości. Jeśli obecne trendy się utrzymają, nie będzie realnego dialogu z nauczycielami, jeśli uczący będą dostawać… 4-procentowe podwyżki, a w szkołach zamiast kultury współpracy, dialogu i wsparcia, nasilać się będzie kultura kontroli, strachu i zarządzania, nauczycieli (nie mówię nawet o tych dobrych) … po prostu niedługo już nie będzie” – zauważył z goryczą.

Pod jego postem zaroiło się od komentarzy innych nauczycieli.

>> „Bardzo przykra informacja. Mimo wszystko powodzenia w nowej szkole, dobrego, edukacyjnego czasu. Pozdrawiam! Czasami coś co się kończy, jest otwarciem czegoś nowego, wspaniałego i rozwijającego” – skomentowała Zyta Czechowska, Nauczyciel Roku 2019.

>> „Jeśli tacy świetni nauczyciele jak Ty są wypychani z systemu szkół publicznych, to za 2-3 lata pozostaną tylko zgliszcza… Zazdroszczę uczniom, którym będziesz od września otwierał okna na świat. Oni na tym już wygrali. Trzymam kciuki” – napisał Marcin Zaród, Nauczyciel Roku 2013.

>> „Bardzo Cię rozumiem, jednocześnie żal mi, bo mój wnuk za 3 lata będzie szedł do szkoły. Jakiej szkoły? Aż strach pomyśleć, bo lata upłyną zanim będzie lepiej” – czytamy we wpisie Jolanty Okuniewskiej.

(JK, GN)

Dariusz Martynowicz Nauczycielem Roku 2021! Gratulujemy!

Dariusz  Martynowicz, Nauczyciel Roku 2021: Najważniejsze jest to, co robimy w naszej klasie