Kolejny rekord inflacji. GUS opublikował wstępne dane za wrzesień. Drożyzna drenuje nauczycielskie budżety

Według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego inflacja we wrześniu br. wyniosła rok do roku 17,2 proc., a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosła o 1,6 proc. To najwyższy odczyt od lutego 1997 r. Najbardziej drożały nośniki energii, szczególnie opał, oraz żywność. Według ekspertów wciąż jesteśmy jednak przed szczytem inflacyjnym. A to bardzo zła informacja także dla nauczycieli i ich domowych budżetów.

Ze wstępnych danych GUS wynika, że żywność i napoje bezalkoholowe są droższe we wrześniu br. aż o 19,3 proc. niż w zeszłym roku i o 1,7 proc. niż przed miesiącem. Szaleńczo drożeje energia – 44,2 proc. (3,7 proc. miesiąc do miesiąca). Za paliwo płacimy 18,3 proc. więcej niż w zeszłym roku, choć w ciągu ostatniego miesiąca staniało o 2,1 proc.

W środę 5 października Rada Polityki Pieniężnej zbierze się, aby podjąć decyzję ws. wysokości stóp procentowych w Polsce. Można się spodziewać kolejnej podwyżki. Byłaby to dwunasta z rzędu podwyżka stóp przez RPP.

Rosnąca inflacja uderza szczególnie mocno w portfele nauczycieli. W tym roku wynagrodzenie wszystkich nauczycieli wzrosło jedynie o 4,4 proc. od 1 maja br. Dodatkowo nauczyciele kontraktowi i stażyści otrzymają 1 września podwyżkę w wysokości 8-10 proc. (to zaledwie 15-procentowa grupa nauczycieli).

Od 1 stycznia 2023 podwyżki mają wynieść 7,8 proc. Według ZNP, oferowana podwyżka jest stanowczo zbyt niska i odbiega m.in. od tego, co obiecywał niedawno nauczycielom szef MEiN. Przypomnijmy, że 23 sierpnia Przemysław Czarnek zaproponował przedstawicielom związków zawodowych podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli w wysokości 9 proc. od 1 stycznia 2023 r.

Związki zawodowe domagają się co najmniej 20-procentowej podwyżki jeszcze w tym roku – od 1 września 2022.

W projekcie ustawy budżetowej na 2023 r. zapisano prognozę inflacji w przyszłym roku w wysokości 9,8 proc., ale duża część ekonomistów jest przekonana, że rzeczywista inflacja może się okazać dużo wyższa niż prognoza budżetowa. Eksperci spodziewają się wkrótce co najmniej 20 proc. inflacji.

(JK, GN)

GUS: Inflacja w sierpniu osiągnęła rekordowe 16,1 proc. Drożyzna dotyka każdą nauczycielską rodzinę

Rząd: Podwyżka dla nauczycieli w 2023 r. wyniesie 7,8 proc. KPRM odpowiada na pytanie Głosu…

Rząd przyjął projekt budżetu na 2023 r., a w nim podwyżkę dla nauczycieli. Niestety nie ujawniono szczegółów