Śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego – w poszukiwaniu drogowskazów we współczesnym świecie według wartości i ideałów Prymasa Tysiąclecia – tak brzmi temat tegorocznej edycji Sejmu Dzieci i Młodzieży
Nie pandemia, nie problemy ze zdalną nauką, zdrowiem, brakiem perspektyw, relacjami z przyjaciółmi i najbliższymi, ale nauczanie byłego prymasa – zdaniem władz Sejmu – jest tematem, który zainteresuje współczesną młodzież i wyjdzie naprzeciw ich oczekiwaniom.
„Na mocy uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej jednym z patronów 2021 roku został ustanowiony kardynał Stefan Wyszyński. Temat tegorocznej, specjalnej edycji Sejmu Dzieci i Młodzieży (SDiM) zachęca młodych ludzi, którzy zdecydują się wziąć udział w konkursie, do przyjrzenia się bliżej postaci Prymasa Tysiąclecia oraz sięgnięcia do jego nauk” – czytamy w komunikacie Kancelarii Sejmu.
W tym roku uczestnicy zrealizują zadanie rekrutacyjne pt.: „Śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego – w poszukiwaniu drogowskazów we współczesnym świecie według wartości i ideałów Prymasa Tysiąclecia. W jaki sposób możesz wykorzystać nauki kardynała Stefana Wyszyńskiego w obecnej rzeczywistości w odniesieniu do swojego życia, do życia Twojej rodziny lub społeczności, w której mieszkasz?”.
Podobnie, jak w poprzednich latach, do udziału w konkursie zaproszono dwuosobowe zespoły złożone z uczniów tej samej szkoły lub zespołu szkół. Na stronie internetowej sdim.sejm.gov.pl młodzi ludzie znajdą m.in. regulamin udziału w projekcie oraz informacje o tym, w jaki sposób należy wykonać zdanie rekrutacyjne w formie przewodnika.
Organizatorem Sejmu Dzieci i Młodzieży od 1994 roku jest Kancelaria Sejmu, jego współorganizatorami są: Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
(PS, GN)