„Niepotrzebne są fajerwerki, a rzetelna i uczciwa praca z dziećmi. Ja pracuję w małej, wiejskiej szkole i nigdy nie przypuszczałabym, że moja praca i pasja zostaną nagrodzone tytułem Nauczyciela Roku 2019, a po zdobyciu tego tytułu otworzyły się przede mną nowe możliwości i szansa na promowanie działań mojej placówki, mówienie o tym jak ważna i wymagająca jest praca pedagogów specjalnych – napisała m.in. na Facebooku Zyta Czechowska, Nauczyciel Roku 2019, która zachęca do udziału w tegorocznej edycji konkursu.
„Zachęcam do wzięcia udziału w konkursie i podzielnia się Waszą ciężką, odpowiedzialną, niedocenianą przez społeczeństwo, ale przy tym najwspanialszą pracą na świecie” – apeluje nauczycielka.
Przypomnijmy, że na zgłoszenia czekamy do 9 września. Poza kolejną edycją Konkursu Nauczyciel Roku zapraszamy także do udziału w Konkursie Nauczyciel Jutr@, organizowanym wspólnie z Fundacją Orange.
W Konkursie Nauczyciel Roku jury wybiera trzynastkę finalistów. Spośród nich jedna osoba otrzymuje tytuł Nauczyciela Roku dwie osoby Wyróżnienia, a pozostała dziesiątka zostaje Nominowana do tytułu Nauczyciel Roku. Celem konkursu jest promowanie świetnych nauczycieli, którzy są autorytetami w swoich środowiskach, pasjonatów, społeczników. Ludzi zaangażowanych w podnoszenie jakości edukacji – znakomitych dydaktyków, ale i wychowawców.
Już po raz drugi zostanie przyznany też Nauczyciela Jutr@ w konkursie organizowanym wspólnie z Fundacją Orange. Jury wybierze 10 finalistów, którzy w swojej pracy wyróżniają się otwartą postawą na prowadzenie zajęć z uczniami w oparciu o nowoczesne, angażujące metody nauczania, zgodne z potrzebami młodych ludzi wychowywanych w świecie cyfrowym; dążeniem do podnoszenia swoich kompetencji, w tym kompetencji cyfrowych; wykorzystaniem nowych technologii lub e-zasobów edukacyjnych, aby prowadzić ciekawe i angażujące lekcje dla uczniów i uczennic.
Obydwa Konkursy zostaną rozstrzygnięte 11 października br. tradycyjnie już podczas wielkiej Gali na Zamku Królewskim w Warszawie.
Konkurs Nauczyciel Roku 2022 w pigułce
>> Uczestnikiem Konkursu Nauczyciel Roku 2022 może być każdy, kto jest czynnym nauczycielem, bez względu na rodzaj placówki, w której pracuje (z wyjątkiem szkół wyższych), stopień awansu zawodowego, specjalność i staż pracy.
>> Kandydatów na Nauczyciela Roku 2022 mogą zgłaszać m.in. dyrekcje placówek, koledzy z grona pedagogicznego, uczniowie, rodzice, organy prowadzące, kuratoria oświaty. A także organizacje i instytucje współpracujące z nauczycielem. Można też samemu zgłosić swoją kandydaturę.
>> Wymogiem formalnym jest wypełnienie formularza i napisanie uzasadnienia wniosku oraz przedstawienie osiągnięć nauczyciela, zarówno tych, które można zmierzyć i policzyć, jak i tych, których nie da się przełożyć na liczby i procenty.
>> Na zgłoszenia czekamy do 9 września 2022 r. Formularz wraz z załącznikami trzeba wysłać na adres: Głos Nauczycielski, ul. J. Smulikowskiego 6/8, 00-389 Warszawa z dopiskiem „Nauczyciel Roku 2022” (liczy się data stempla pocztowego).
>> Udział w Konkursie Nauczyciel Roku 2022 nie wyklucza możliwości udziału w Konkursie Nauczyciel Jutr@. Można zatem startować w jednym z nich lub w obydwu!
(GN)