Koronawirus. Nauczyciele w Irlandii grożą strajkiem. Powód? Boją się o swoje bezpieczeństwo w szkołach

Fakt, że nauczyciele z grupy wysokiego ryzyka zostali poproszeni o pracę w zatłoczonych klasach, jest dla nas, jako związku zawodowego, nie do przyjęcia –powiedziała Ann Piggott, prezes Association of Secondary Teachers (ASTI), głównego irlandzkiego związku zawodowego nauczycieli zrzeszającego 17 tys. członków i członkiń. – Bezpieczeństwo uczniów i ich nauczycieli musi być priorytetem – podkreśliła. Irlandzcy nauczyciele grożą strajkiem, który może doprowadzić do ponownego zamknięcia części szkół w tym kraju. Wkrótce ma dojść do głosowania nad formą protestu.

Związkowcy z ASTI protestują przeciwko pandemicznym warunkom pracy w szkołach, które – jak tłumaczą – narażają ich na niebezpieczeństwo. Wskazują na m.in. niewystarczającą ilość środków ochrony osobistej i brak możliwości egzekwowania bezpiecznego dystansu między uczniami. Kością niezgody jest także testowanie nauczycieli i czas realizacji testów.

Ann Piggott oceniła, że nowe wytyczne pracy w szkołach są wdrażane bez konsultacji z ich pracownikami. „Jest nie do pomyślenia, że w czasach, gdy nauczyciele okazywali swoim uczniom ogromne zaangażowanie w kontynuowanie edukacji, szkoły wprowadzały zmiany w pracy, które miałyby dalszy negatywny wpływ na życie zawodowe nauczycieli”– podkreśliła.

ASTI alarmuje również, że nauczyciele powracający do stacjonarnego nauczania zmuszani są do pracy na niepewnych umowach i mają nierówne zarobki. A także na problemy ze sprzętem informatycznym ułatwiającym zdalne nauczanie i uczenie się.

Jeszcze kilka tygodni temu irlandzkie wytyczne sanitarne dla szkół w porównaniu do tych MEN-owskich były oceniane jako bardzo konkretne, ale też dość liberalne.  „Jeśli dziecko ma tylko katar, kicha i nie ma temperatury powyżej 38 stopni (o ile nie została obniżona paracetamolem lub ibuprofenem) – może normalnie iść do szkoły” – brzmiała jedna z rekomendacji.

W Irlandii maseczki są rekomendowane jedynie w szkołach średnich. Ale – gdy nie ma możliwości zachowania 2 m dystansu – rekomendowane są również dla nauczycieli w szkołach podstawowych.

(JK, GN)

Fot: ASTI/Facebook

Aktualizacja wytycznych dla szkół. Dyrektor może nakazać noszenie maseczek

Świat: Nowy rok szkolny w cieniu pandemii koronawirusa. Jak to robią inni?