Koronawirus w oświacie ( nowe dane). „Powrót dzieci do szkół przełoży się na liczbę zakażeń mniej więcej za tydzień-dwa”

Powrót dzieci do szkół przełoży się na zwiększoną liczbę zakażeń koronawirusem mniej więcej za tydzień lub dwa – ocenił we wtorek w TV Republika wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zdaniem Kraski, obecnie nie widać jeszcze związku pomiędzy rozpoczęciem roku szkolnego a wzrostem liczby zakażeń koronawirusem.

“Myślę, że jeszcze koło tygodnia – dwóch trzeba poczekać na ewentualny efekt” – ocenił wiceminister. Dodał, że efekt ten związany będzie nie tyle z pobytem dzieci w szkole, ale ze zwiększoną mobilnością dzieci i rodziców.

Kraska zaznaczył, że do tej pory dzieci przechorowywały COVID-19 w sposób łagodny, lecz najnowsze dane z USA pokazują, że wariant Delta jest dla nich bardziej groźny. “Doniesienia pokazywały, że kilkanaście młodych osób zmarło z powodu zakażenia COVID-19” – podkreślił.

Poinformował, że wariant Delta dominuje w Polsce w 99 proc. “Poprzedni wariant został praktycznie już wyparty” – zauważył wiceminister. Zastrzegł, że choć przebieg choroby po zakażeniu nowym wariantem wygląda podobnie, jednak jest on “zdecydowanie bardziej zakaźny”.

“Na początku mówiliśmy, że 15 minut to jest okres, kiedy przebywanie z osobą zakażoną może spowodować nasze zakażenie, przy wariancie Delta to jest kilka minut” – poinformował Kraska.

Ministerstwo Zdrowia podało we wtorek, że w szpitalach przebywa obecnie 1142 osób z COVID-19, w tym 120 pacjentów podłączonych do respiratorów. 21 sierpnia hospitalizowanych było 359 chorych z COVID-19. 98 proc. zakażonych koronawirusem przebywających w szpitalach to osoby niezaszczepione. Jednocześnie poinformowano o 711 nowych przypadkach zakażeń.

Według najnowszych danych MEiN stacjonarnie pracuje obecnie 99,9 proc. przedszkoli, 99,2 proc. szkół podstawowych i 99,1 proc. szkół średnich

(JK, PAP)

Czarnek: Czwarta fala pandemii nie dotarła jeszcze do szkół

Rok szkolny w Europie w czasach pandemii: Testy w szkołach, maseczki, restrykcje dla niezaszczepionych

Dr Franciszek Rakowski: Czwarta fala to nie będzie tylko jesień. Należy się nastawić, że obejmie również okres świąteczny