Kraków: W przyszłym tygodniu ruszą badania przesiewowe dla grupy uczniów na obecność przeciwciał koronawirusa

Miasto przygotowuje pilotażowy program badań przesiewowych dla uczniów na obecność przeciwciał koronawirusa. Pilotaż obejmie grupę uczniów z klas 1-3 oraz uczniów placówek specjalnych, w których pomimo pandemii odbywają się stacjonarne zajęcia. To pierwszy tego typu projekt w Polsce.

Pilotażowy program obejmie uczniów sześciu krakowskich szkół z czterech dzielnic. W testach ma wziąć udział łącznie około 600 młodych krakowian. Badanie będzie całkowicie dobrowolne, zostanie przeprowadzone za zgodą rodziców.

Badania na obecność przeciwciał koronawirusa mają pozwolić oszacować, ile dzieci przeszło COVID-19 bezobjawowo. Aktualnie miasto przygotowuje się do podpisania umowy z operatorem, który przeprowadzi testy. Start badań planowany jest na połowę przyszłego tygodnia.

Program testowania uczniów to inicjatywa miejskiego radnego Łukasza Wantucha z klubu Przyjazny Kraków. – Dzieci nie są przewidziane do szczepień, a chcemy zobaczyć, jak wygląda sytuacja od ich powrotu do stacjonarnego nauczania. Czy przechodzą koronawirusa bezobjawowo, transmitują go później do domu? – komentował radny w rozmowie z Interią.

Przypomnijmy, że według niedawno opublikowanych badań 47 proc. nauczycieli w Krakowie przechodziło zakażenie COVOD-19 bezobjawowo. – W niektórych placówkach było to 26 proc., w niektórych 72 proc. Według oficjalnych danych, normalnie w populacji jest to 5 proc. Wyniki badań pokazują, że nauczyciele są grupą, która jest jedną z grup najbardziej narażonych na zachorowania – oceniał Wantuch komentując wyniki badań na przeciwciała koronawirusa przeprowadzonych wśród 100 nauczycieli z sześciu krakowskich placówek oświatowych.

(JK, GN)

Kraków sfinansuje nauczycielom stacjonarnym i opiekunom w żłobkach testy na przeciwciała

Kraków: Prawie połowa nauczycieli przeszła bezobjawowo COVID-19? Wyniki badań