Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich kończy w tym roku 25 lat. Główne obchody jubileuszu zaplanowano na 9–10 czerwca. We wtorek przedstawiciele konferencji, na czele z prof. Mężykiem, wraz z władzami Uniwersytetu Jagiellońskiego odsłonili dziś tablicę upamiętniającą założenie KRASP 7 czerwca 1997 roku w gmachu Collegium Novum UJ.
9-10 czerwca odbędzie się jubileuszowe posiedzenie Prezydium i Zgromadzenia Plenarnego KRASP zorganizowane w murach Uniwersytetu Warszawskiego oraz Zamku Królewskiego. Obchody zostały objęte Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzeja Dudy.
#KRASP ma już 25 lat! 👏 Przedstawiciele konferencji, na czele z prof. Mężykiem, wraz z władzami @JagiellonskiUni odsłonili dziś tablicę upamiętniającą założenie KRASP 7 czerwca 1997 roku w gmachu Collegium Novum UJ. pic.twitter.com/syTk7LYgca
— KRASP (@KRASP_pl) June 7, 2022
Jak czytamy na stronie organizacji KRASP wyrosła z potrzeby środowiska, potrzeby istnienia instytucji reprezentującej wspólne interesy uczelni akademickich. „Choć początki były burzliwe i nie zawsze łatwe, dziś KRASP jest podmiotem umocowanym prawnie w ramach ustawy – Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce, a głos rektorów jest słyszalny nie tylko w żywotnych sprawach szkolnictwa wyższego, ale również nauki i edukacji” – podkreślono.
Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich kończy w tym roku 2⃣5⃣ lat. Skupia 109 rektorów i 8 stowarzyszonych, którzy razem odpowiadają za kształcenie około 70% studentów w Polsce.@KRASP_pl @WieslawBanys @kuleszahttps://t.co/iPTSxd6J2F
— Forum Akademickie (@ForumAkad) May 31, 2022
„W ciągu ćwierćwiecza funkcjonowania KRASP udało się skonsolidować środowisko rektorów, a sama konferencja liczy dziś już 109 członków i 8 członków stowarzyszonych, którzy razem odpowiadają za kształcenie około 70% studentów w Polsce. Od momentu powołania KRASP, Konferencja stoi na staży wartości akademickich, w tym zasad etyki zawodowej, odpowiedzialności i konstytucyjnej zasady autonomii uczelni akademickich” – wskazano.
(JK, GN)
KRASP: Niskie wynagrodzenia w szkolnictwie wyższym powodują pauperyzację zawodu uczonego