Krew dla Ukrainy. Narodowe Centrum Krwi o „spodziewanym wzmożonym zapotrzebowaniu” i potrzebie współpracy

W związku ze spodziewanym wzmożonym zapotrzebowaniem na krew i jej składniki prosimy dawców o bieżące sprawdzanie stanów magazynowych, które publikowane są na stronach internetowych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa” – przekazało Narodowe Centrum Krwi.

Zaraz po rozpoczęciu się wojny w Ukrainie, prezydent Wołodymyr Zełenski, apelował, aby oddawać krew dla poszkodowanych, a przed ukraińskimi centrami krwiodawstwa ustawiały się kolejki.

Obecnie również w Polsce organizowane są akcje oddawania krwi dla Ukrainy.  W weekend np. władze Legii przy pomocy Stowarzyszenia Kibiców Legii Warszawa i Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK “Krewcy Legioniści” zorganizowały akcję oddawania krwi na stadionie przy Łazienkowskiej. Na udostępnionych w sieci nagraniach widać ogromne zainteresowanie akcją, a kolejki do trzech krwiobusów ustawiały się setki osób.

NCK apeluje jednak o  ścisłą współpracę z publiczną służbą krwi”.  “W związku ze spodziewanym wzmożonym zapotrzebowaniem na krew i jej składniki prosimy o bieżące sprawdzanie zapotrzebowania na krew i jej składniki, które jest publikowane na stronach internetowych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa celem dostosowywania oddawania krwi do aktualnych potrzeb. Życie ludzkie jest wartością bezcenną dlatego szczególnie ważna jest współpraca w zakresie dostosowywania pobierania krwi i jej składników do zmieniającego się zapotrzebowania” – wskazało Narodowe Centrum Krwi.

Krew można oddawać w dowolnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddziale terenowym lub podczas mobilnej akcji pobierania krwi, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Potrzebne są wszystkie grupy krwi. Z użytecznego punktu widzenia najbardziej oczekiwana jest krew grupy zero mająca ujemne Rh (ORhD-), ponieważ w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu bez ryzyka odrzucenia przez biorcę. W odniesieniu z kolei do osocza najbardziej oczekiwane jest osocze grupy AB (tzw. uniwersalne), ponieważ można je bezpiecznie przetoczyć każdemu pacjentowi.

Więcej informacji tutaj

(JK, GN)

Fot: Facebook

Wojna w Ukrainie ma także twarz dziecka. Dziesięcioletnia Polina zamordowana przez rosyjskich dywersantów