Książka na telefon? Okręg Łódzki ZNP broni zagrożonych likwidacją 18 filii bibliotek pedagogicznych

Związek Nauczycielstwa Polskiego w województwie łódzkim protestuje przeciwko planom likwidacji przez Urząd Marszałkowski 18 filii bibliotek pedagogicznych. Prezes Okręgu Marek Ćwiek wystosował specjalne pismo do Grzegorza Schreibera, marszałka województwa łódzkiego, a w sieci zbierane są podpisy pod specjalną petycją w obronie bibliotek.

„(…) Z wielkim zaniepokojeniem i zdumieniem przyjęliśmy informację o planowanych zmianach w funkcjonowaniu filii bibliotek pedagogicznych przekazane nam przez pracowników placówek w Kutnie, Łęczycy, Pabianicach, Zgierzu, Łowiczu, Rawie Mazowieckiej, Brzezinach, Bełchatowie, Opocznie, Radomsku, Tomaszowie Mazowieckim, Zduńskiej Woli, Łasku, Poddębicach, Wieluniu, Pajęcznie, Wieruszowie i Bronowie” – czytamy m.in. w piśmie zarządu Okręgu Łódzkiego ZNP do Grzegorza Schreibera marszałka województwa łódzkiego.

Według marszałka „optymalizacja, modernizacja bibliotek i zwiększenie dostępności księgozbioru miałyby się odbywać głównie poprzez wprowadzenie książkomatów i usługi >> książka na telefon<< oraz dowozu książek przez „odpowiednio dedykowanych pracowników bibliotek pedagogicznych”.

„Porównanie bibliotek do >>zakurzonych<< miejsc, do których nikt nie zagląda i potrzebujących unowocześnienia jest niestosowne, a także świadczy o braku wiedzy na temat roli i zadań jakie pełnią dla środowiska oświaty te instytucje” – podkreślono w piśmie ZNP.

„(…) Biblioteki pedagogiczne od lat wspierają nauczycieli szkół i placówek organizując seminaria, szkolenia i konferencje oraz prowadząc różnorodne zajęcia dydaktyczne dla uczniów. Wspomagają bieżącą działalność bibliotek szkolnych oraz organizują sieci współpracy i samokształcenia dla studentów i nauczycieli. Biblioteki pedagogiczne to miejsca wydarzeń kulturalnych, promocji dorobku lokalnego środowiska oświatowego: dobrych  praktyk,  scenariuszy  zajęć,  innowacyjnych  działań  czy  programów  autorskich” – przypomina Związek.

ZNP nie zgadza się na proponowane rozwiązania, które szkodzą pracownikom, jakości edukacji oraz rozwojowi czytelnictwa. „Likwidacja bibliotek pedagogicznych to ograniczenie możliwości doskonalenia zawodowego nauczycieli, dostępu do zasobów edukacji i kultury dla lokalnych społeczności oraz kolejny krok niszczący wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży, zwłaszcza z obszarów wiejskich” – napisał Marek Ćwiek. Pełna treść pisma znajduje się poniżej:

List Zarządu Okręgu Łódzkiego do Marszałka Województwa Łódzkiego ws. bibliotek pedagogicznych.

Okręg Łódzki zachęca też do podpisywania się pod petycją w obronie bibliotek pedagogicznych. Swoje podpisy złożyło już pod nią prawie 10 tys. osób. Petycję można znaleźć tutaj.

(JK, GN)

Bibliotekarze będą mieć od 2021 roku nowy obowiązek. Mają liczyć strony w książkach

Okręg Łódzki ZNP uruchomił nową stronę internetową