Kształcenie zdalne wydłużone do 24 maja. Kiedy odbędą się egzaminy?

Szkoły będą prowadziły zdalne kształcenie co najmniej do 24 maja br. – poinformował dziś minister edukacji Dariusz Piontkowski. MEN podało też terminy egzaminów

– Dziękuję nauczycielom, którzy musieli przejść na nauczanie zdalne. Dzięki temu maturzyści i uczniowie klas 8 mieli możliwość przygotowania się do egzaminu – powiedział szef MEN.

Minister edukacji poinformował, że działalność szkół zostanie zawieszona na kolejny miesiąc – do 24 maja br. W tym czasie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe mają kontynuować kształcenie zdalne, podobnie jak to robiły do tej pory. – Za kilka dni poinformujemy, czy będzie możliwość prowadzenia przez część placówek jakiejś działalności opiekuńczej – stwierdził szef MEN.

Chodzi o zapowiedziane już przez premiera Mateusza Morawieckiego stopniowe luzowanie obostrzeń. Na jednym z etapów tego procesu mają zostać otwarte żłobka, przedszkola oraz szkoły (ale jedynie dla najmłodszych dzieci). Placówki edukacyjne prowadziłyby jednak wyłącznie działalność opiekuńczą.

Dariusz Piontkowski podał terminy egzaminów:
* egzamin maturalny ma się rozpocząć 8 czerwca (tradycyjnie testem z języka polskiego) i będzie miał wyłącznie charakter pisemny (część ustna nie zostanie przeprowadzona)
* egzamin ósmoklasisty zaplanowano na 16-18 czerwca br.
* egzaminy potwierdzające kwalifikacje – od 22 czerwca br.
* egzaminy zawodowe – od połowy sierpnia

– Terminy te oznaczają 1,5 do 2 miesięcy perspektywy dla uczniów na poszczególnych poziomach nauczania. Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego wystosowała do nas pismo o fundamentalnej roli egzaminów zewnętrznych. Stanowią one obiektywną i porównywalną w skali kraju miarę przygotowania uczniów. Dlatego także w roku pandemii rekrutacja powinna być przeprowadzona na podstawie egzaminów zewnętrznych – tłumaczył szef MEN.

– Polskie szkoły wyższe gotowe są odłożyć postępowanie rekrutacyjne do chwili otrzymania wyników matury. Rekrutacja do szkół średnich też będzie uzależniona od terminu otrzymania wyników egzaminu ósmoklasistów – dodał.

– Wszystkie powyższe terminy będą uwarunkowane sytuacją związaną z epidemią. Rok akademicki rozpocznie się w tradycyjnym terminie. To będzie jednak wyzwanie. Wyzwaniem będzie też sam proces rekrutacji dostosowany do wyników egzaminów maturalnych – przekonywał Wojciech Murdzek, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

MEN przewiduje, że wyniki egzaminu ósmoklasisty pojawią się do końca lipca, co oznacza, że dopiero na przełomie lipca i sierpnia rozpocznie się rekrutacja do szkół średnich.

Dodatkowy termin egzaminu maturalnego przewidziano na początek lipca. To oznacza, że wyniki matury uczniowie poznają do 11 sierpnia. Termin egzaminu poprawkowego wyznaczony zostanie na początek września. Pełne wyniki matury poznamy więc do końca września.

– Mam nadzieję, że sytuacja epidemiczna pozwoli przeprowadzić egzaminy – zastrzegł szef MEN. Jeśli tak się stanie, to uczniowie przystąpią do egzaminów w reżimie sanitarnym.

– Egzaminy są kamieniem milowym w życiu wszystkich uczniów – przypomniał minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zastrzegł, że egzaminy odbędą się w powyższych terminach tylko, jeśli przebieg epidemii na to pozwoli. – Wszystko zależy od tego, czy będziemy utrzymywali do siebie dystans, zakładali maseczki i nie nosili jej na brodzie i czy będziemy ten dystans zachowywali w transporcie publicznym i na ulicy – mówił minister zdrowia. – Egzaminy będą przeprowadzone w reżimie sanitarnym, z dystansem, w ograniczonym kontakcie. Dlatego formy ustnej egzaminu nie będzie, bo jest ona ryzykowna w kontaktach międzyludzkich – dodał.

(PS, GN)