Kto pozna wyniki badania nauczycieli? Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia

Nie tylko nauczyciele klas I-III, ale także pracownicy szkolnej administracji i obsługi będą mieli prawo do przebadania się na obecność koronawirusa – poinformowało „Głos” Ministerstwo Zdrowia. Czy dyrekcja szkoły dowie się o ewentualnym pozytywnym wyniku testu?

Pod koniec grudnia 2020 r. rząd ogłosił decyzję o przetestowaniu części środowiska nauczycieli. Na kilka dni przed końcem ferii zimowych nauczyciele klas I-III będą mogli przetestować się na koronawirusa. 18 stycznia do nauczania stacjonarnego mają bowiem wrócić uczniowie edukacji wczesnoszkolnej. Testy będą dobrowolne, a za ich przeprowadzenie ma odpowiadać sanepid oraz kuratoria.

Rzecznik MZ: Testy nauczycieli klas I-III będą dobrowolne. Co w razie pozytywnego wyniku?

– Testowanie nauczycieli klas I-III szkół podstawowych na obecność SARS-CoV-2 odbędzie się między 11 a 15 stycznia 2021 r. Badania będą dobrowolne i bezpłatne. Nauczyciel z pozytywnym wynikiem nie będzie mógł wrócić do szkoły – poinformowała „Głos” Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska z Ministerstwa Zdrowia.

– Ministerstwo Zdrowia zebrało informacje o zapotrzebowaniu na testy dla nauczycieli poprzez kuratoria i Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne. Wynika z nich, że chętnych na przeprowadzenie testu będzie ok. 190 tys. osób. Obecnie Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zbierają listy imienne pedagogów ze szkół podstawowych – dodała.

Testy będą wykonywane metodą RT-PCR, w sanepidach oraz mobilnych punktach drive thru.

Jeżeli nauczyciel klas I-III nie zdecyduje się na udział w teście, to mimo to będzie mógł wrócić do pracy stacjonarnej po feriach (jeśli oczywiście rząd zdecyduje się otworzyć szkoły dla najmłodszych uczniów).

– Testy na obecność koronawirusa będą dla nauczycieli odbywały się na zasadzie dobrowolności. Jeśli nauczyciel nie ma niepokojących objawów choroby i nie zdecyduje się na test, będzie mógł wrócić do nauczania – podkreśliła Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska.

– Warto zaznaczyć, że powrót dzieci do szkół nie zależy od wyniku testowania nauczycieli, lecz od dalszego przebiegu epidemii – zaznaczyła.

Zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia o to, czy resort przewiduje też przetestowanie pracowników szkolnej administracji i obsługi.

– Tak. Personel ze szkół może także zgłaszać się do powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Pracowników administracji obowiązują identyczne zasady jak nauczycieli – usłyszeliśmy od przedstawicielki MZ.

Czy Ministerstwo Zdrowia ma w planach testowanie nauczycieli przedszkoli? – Na dziś przygotowujemy testowanie kadry nauczania początkowego w szkołach przed powrotem do nauki stacjonarnej w klasach I-III – dodała.

Co oznacza, że nauczyciele przedszkoli póki co badani nie będą, choć pracują w skrajnie trudnych i niebezpiecznych warunkach narażeni każdego dnia na zakażenie.

Kto zostanie poinformowany o wyniku testu danego nauczyciela? – zapytaliśmy MZ.

– O wyniku jest informowany pracownik. Jeśli wynik będzie pozytywny, wtedy pracownik automatycznie zostanie skierowany na izolację, a sanepid rozpocznie dochodzenie epidemiologiczne, by ustalić osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną – poinformowała Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska.

ZNP pozytywnie o decyzji ws. testowania nauczycieli klas I-III. Związek prosi o objęcie testami też nauczycieli przedszkoli

(PS, GN)