Kumulacja roczników. W Łodzi średnio 2,5 kandydata walczy o miejsce w szkole średniej

Licea i technika były najchętniej wybieranymi szkołami przez ośmioklasistów z Łodzi w tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. W najpopularniejszych placówkach o jedno miejsce stara się ponad 2,5 kandydata – podało miasto. W tegorocznym naborze kuratorzy oświaty powyznaczali różne terminy zakończenia zbierania zgłoszeń dlatego kandydaci np. z Warszawy i Krakowa jeszcze wybierają szkoły średnie do 20 czerwca.

Przypomnijmy, że w tym roku o miejsca w szkołach średnich ubiega się 1,5 rocznika. Do szkół średnich aplikują zarówno ci, którzy poszli do szkoły jako 7-latkowie, jak i część osób, które poszły do podstawówki jako 6-latki. Do tego dochodzą uczniowie z Ukrainy. Do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło w skali kraju prawie 508 tys. uczniów. To o ponad 150 tys. więcej niż rok wcześniej.

W szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez samorząd Łodzi jest 7 539 miejsc w tym: 3 930 w liceach, 2 880 w technikach oraz 729 w szkołach zawodowych.

Do samorządowych szkół średnich z Łodzi zgłosiło się 7,8 tys. kandydatów. Rok wcześniej na 5,6 tys. ósmoklasistów czekało 5,9 tys. miejsc.

Zdecydowanie najwięcej ósmoklasistów wybiera w Łodzi licea. W bieżącym naborze jest ich 5,2 tys., ale w łódzkich ogólniakach czeka tylko 3,9 tys. miejsc. Rok wcześniej na 3,6 tys. kandydatów do LO czekało w liceach 3,2 tys. miejsc.

III, XXI oraz IV Liceum Ogólnokształcące w Łodzi to najczęściej wybierane przez 8-klasistów łódzkie licea w tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Kolejne lokaty zajmują: XXV, I oraz XXVI LO – we wszystkich tych szkołach na jedno miejsce przypada 2,6 – 2,07 kandydata.

W technikach prym wiodą – podobnie jak w latach poprzednich – klasy kształcące przyszłych techników programistów, mechatroników oraz informatyków, a 2,5 kandydata na miejsce przypada w technikum weterynaryjnym. W szkołach branżowych największym zainteresowaniem cieszy się mechanika pojazdów samochodowych – o jedno miejsce stara się 1,5 kandydata.

– Niespodzianek nie ma, licea oraz w technikach kierunki informatyczne od kilku lat cieszą się zainteresowaniem młodych ludzi –tłumaczyła na konferencji prasowej Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent miasta Łodzi. – Nie wykluczam, że będziemy otwierać dodatkowe oddziały w szkołach, ale decyzje w tej sprawie zapadną po zakwalifikowaniu uczniów do szkół.

Wiceprezydent Łodzi w rozmowie z Onetem radzi jednak z oszacowaniem skali trudności tegorocznej rekrutacji zaczekać do ukształtowania się tzw. progów – czyli liczby punktów potrzebnej do przyjęcia przez daną szkołę.

Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Łodzi uczniowie klas 8 wybierają w tym roku dowolną liczbę szkół oraz klas uszeregowane według preferencji. O tym czy i do której szkoły kandydaci zostaną zakwalifikowani będą decydować wyniki zakończonego przed tygodniem egzaminu ósmoklasisty oraz oceny na świadectwie.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty będą znane 1 lipca, a w dniach 4 – 11 lipca kandydaci będą mogli jeszcze zmienić swoje preferencje, ale nie będą mogli korygować już wyboru szkół.  Listy zakwalifikowanych oraz niezakwalifikowanych będą znane 15 lipca.

Więcej na temat rekrutacji w Lodzi można przeczytać na stronie miasta tutaj

(JK, GN)

Rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023

Rzymkowski: od 1 września naukę w polskich szkołach może rozpocząć nawet 400 tys. dzieci z Ukrainy