Kuratorium apeluje do nauczycieli po przebytym koronawirusie o oddawanie osocza. W środę osocze oddał minister Czarnek

„W dniach 22-26 listopada obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa. W związku z powyższym zachęcam wszystkich nauczycieli oraz sympatyków opolskiej oświaty, którzy przeszli COVID-19, do oddania osocza tak bardzo potrzebnego wszystkim tym, którzy trudno znoszą tę chorobę” – apeluje Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty. W środę osocze oddał Przemysław Czarnek, szef resortu edukacji i nauki.

Apel kuratorium w sprawie oddawania osocza można znaleźć tutaj. Osocze jest obecnie pilnie poszukiwane. Bliscy zakażonych osób proszą ozdrowieńców o pomoc. Wielu ogłasza się w sieci pisząc, w którym mieście osocze jest potrzebne.

Wchodząc na niemal każdą stronę Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa czytamy: „Pilnie potrzebne osocze od ozdrowieńców”. Centra zapraszają do oddania osocza wszystkie osoby, które chorowały na COVID-19 i zostały uznane za zdrowe. Osocze od takich osób zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.

W mediach społecznościowych powstała grupa „COVID-19 osocze – potrzebujący i dawcy„, gdzie ogłaszają się osoby poszukujące osocza i ewentualni dawcy. O oddawanie osocza apelowali też m.in. premier Mateusz Morawiecki  i prezydent Andrzej Duda, który sam oddał osocze. Podobnie uczynił w środę szef resortu edukacji Przemysław Czarnek.

W ostatnich tygodniach niektóre społeczności szkolne na własną rękę angażowały się w poszukiwanie osocza ozdrowieńców, by ratować ciężko chorych dyrektorów i nauczycieli. Tak było m.in. w Szkole Podstawowej nr 10  im. Szarych Szeregów w Starachowicach i I Liceum Ogólnokształcącym im. księcia Bolka I w Jaworze.

(JK, GN)

W ostatnich dniach przez COVOD-19 odeszło kilkoro nauczycieli ze Starachowic, Jawora i Łodzi. Szkoły w żałobie