Legitymacja szkolna w telefonie? Coraz więcej uczniów i szkół korzysta z tego rozwiązania

Wakacje to ten moment w roku kiedy mLegitymacja przyda się najbardziej. To po prostu tradycyjna legitymacja szkolna, ale wyświetlana na ekranie telefonu. Nic dziwnego, że coraz więcej uczniów i szkół przystępuje do projektu Ministerstwa Cyfryzacji.

mLegitymacja jest bezpiecznym, nowoczesnym i bezpłatnym narzędziem, które – jak zapewnia resort cyfryzacji – spodoba się i uczniom, i rodzicom. Jest częścią aplikacji mObywatel.

Ten mDokument można aktywować jednak tylko wtedy, gdy dana szkoła ma podpisane odpowiednie porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji. Odpowiedni formularz zgłoszeniowy znajduje się tutaj.

Identycznie jak papierowa legitymacja, mLegitymacja poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych. Jest także podstawą do otrzymania innych, przysługujących uczniom, zniżek.

To możliwe dzięki umocowaniu prawnemu – jej wydawanie umożliwia obowiązujące rozporządzenie MEN w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.

– Wystarczy, że dyrektor lub inna wyznaczona przez niego osoba wypełnią formularz. Drugi krok to podpisanie porozumienia. Później bierzemy już sprawę w swoje ręce – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

– To nic nie kosztuje. Szkoła nie musi kupować żadnego nowego sprzętu, ani oprogramowania. Wie o tym ponad 300 szkół, które przeszły ten proces. 232 z nich ma już mLegitymacje – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

mLegitymacje mogą być wydawane uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Aby je uruchomić uczniowie muszą mieć telefon z systemem operacyjnym Android w wersji co najmniej 6.0.

Trwa już także pilotaż mLegitymacji studenckiej. Podobnie jak mLegitymacja szkolna będzie ona uzupełnieniem standardowych form – papierowych lub plastikowych kart.

(JK)

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Fot: MC