Lekarze: „W kolejnych szkołach uczniowie i nauczyciele kierowani są na kwarantannę. Czy powtórzy się historia sprzed roku?”

Szczepienia, dystans, dezynfekcja i maseczki wciąż obowiązują – przypominają we wtorek lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia, alarmując, że rośnie liczba wykrywanych zakażeń koronawirusem i zgonów związanych z COVID-19.

W kolejnych szkołach – jak podnoszą lekarze – w związku z wykrytymi ogniskami COVID-19, uczniowie i nauczyciele kierowani są na kwarantannę. „Czy powtórzy się historia sprzed roku? Czy Polacy znów słono zapłacą za beztroskę i brak odpowiedzialności?” – pytają medycy.

Ministerstwo poinformowało we wtorek o 3931 nowych przypadkach koronawirusa i śmierci 64 osób z COVID-19. Tydzień temu, 12 października, MZ informowało o 2118 nowych zakażeniach i 49 zgonach.

„Spełnia się najczarniejszy ze scenariuszy. Z ostatnich danych wynika, że w ciągu zaledwie tygodnia o blisko dwa tysiące wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem. Odnotowano także o kilkadziesiąt zgonów więcej niż przed tygodniem” – zauważa PPOZ.

„Apelujemy do wszystkich o to, aby poważnie potraktowali pogarszającą się sytuację epidemiczną w kraju. Nic nie zwalnia nas od przestrzegania zasady DDM (dystans, dezynfekcja, maseczka). Co więcej – dochodzi jeszcze jeden obowiązek: szczepienia. Czyli teraz to SDDM” – podkreśla prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka.

Lekarze ostrzegają, że czwarta fala zakażeń nadciąga w błyskawicznym tempie. W szpitalach zapełniają się łóżka COVID-owe, ciężko chorzy pacjenci wymagają nie tylko tlenu, ale i respiratorów. Zdecydowaną większość hospitalizowanych – jak podkreślają – stanowią osoby niezaszczepione.

Wiceszef MZ Waldemar Kraska w Polskim Radiu poinformował, że pod koniec października możliwe jest przekroczenie liczby 5 tys. zakażeń koronawirusem dziennie. Najgorsza sytuacja panuje w woj. podlaskim i lubelskim, ale na razie nie ma planów, by wprowadzać tam dodatkowe obostrzenia.

(JK, PAP)

Wirus wyłącza kolejne placówki. Ponad 700 pracuje w trybie niestacjonarnym

Łotwa ogłosiła miesięczny lockdown z powodu pandemii. Szkoły będą zamknięte