„Lekcje Oporu”. W sieci będzie można obejrzeć spektakl o ubiegłorocznym strajku nauczycieli

„(…) Strajk Nauczycieli objął ponad 70 procent placówek oświatowych. Czym był dla samych nauczycielek i nauczycieli – tych, którzy i które przystąpiły do niego i tych, którzy tego nie zrobili? Jakie były tamte dni, emocje, jakie znaczenia i sytuacje? (…) – na te i podobne pytania mają ambicje odpowiedzieć twórcy spektaklu, który już 15 grudnia będzie można obejrzeć online. Sztukę reżyseruje Dorota Ogrodzka.

„Fasada szkoły zasłonięta transparentami. Tłumy zbierające się w centrum Warszawy na głównym proteście. Spięta twarz ministra edukacji, nagłówki z gazet. Tyle większość obywateli i obywatelek pamięta z kwietniowych dni w 2019 roku. Migawki, obrazy, urywki zdań, hasła, wrażenia” – twierdzą organizatorzy spektaklu i zamierzają to zmienić za pomocą eksperymentalnej formy online łączącej zooma, video art i partycypację.

W spektaklu, jak czytamy na stronie wydarzenia na Facebooku, zagrają: Yulia Dzichkouskaya, Iga Dzięgielewska, Grażyna Kopeć, Natalia Leszczyńska, Tomek Jagusztyn Krynicki, Katarzyna Pawlak, Karolina Pluta, Wojciech Stępień, Łukasz Wójcicki. Wydarzenie organizują: Stowarzyszenie Pedagogów Teatru i Magazyn Kontakt. Spektakl jest finansowany ze środków m.st. Warszawy w ramach projektu „Duże Kreacje” w Warszawie 2020.

Spektakl, jak twierdzą, organizatorzy powstał na podstawie wywiadów i rozmów z nauczycielami i nauczycielkami z całej Polski. Na przedstawienia obowiązują zapisy.

Więcej można przeczytać tutaj.

(JK, GN)

Fot: Organizatorzy

Scena 20 Teatru Ateneum rusza w gmachu ZNP. Dyrektor Artur Janusiak: Chcemy żeby nauczyciele odwiedzali naszą scenę