Lex Czarnek. 200 organizacji społecznych, w tym ZNP, na „czarnej liście” kurator Nowak

Związek Nauczycielstwa Polskiego, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Centrum Żydowskie w Oświęcimiu, Stowarzyszenie Rodzin Osób z Zespołem Downa „Bardziej kochani”, Fundacja Jana Karskiego i Fundacja Rodzić po Ludzku – między innymi te organizacje znalazły się na liście ponad 200 niepożądanych w szkołach instytucji, którą przygotowała małopolska kurator Barbara Nowak.  Według kurator wymienione organizacje „realizują strategię stopniowej destrukcji społecznych norm, na których opiera się małżeństwo i rodzina”, oraz „seksualizują pod pozorami edukacji”.

„Czarna lista” Nowak wyszła na jaw, gdy posłowie Koalicji Obywatelskiej przeprowadzili kontrolę w małopolskim kuratorium. Chcieli ustalić, skąd Nowak posiada dane o zajęciach prowadzonych w szkołach  rzekomo bez wiedzy rodziców przez organizacje pozarządowe.

– Z naszej kontroli wynika, że małopolska kurator Barbara Nowak wiedzę o szkołach czerpie bezrefleksyjnie z raportu Ordo Iuris i stowarzyszenia, które walczy ze szczepionkami. A wśród organizacji, które rzekomo seksualizują dzieci, wymienia Związek Nauczycielstwa Polskiego czy Amnesty International – relacjonuje poseł PO Aleksander Miszalski.

W odpowiedzi na pytania posłów Nowak przedstawiła właściwie dwie listy „niepożądanych” organizacji. Pierwsza z nich jest przekopiowana z raportu Ordo Iuris. „Materiał ten został przekazany Małopolskiemu Kuratorowi Oświaty w ramach zasygnalizowania problemu, z jakim boryka się cała Polska” – napisała Nowak.

Małopolska kurator przekazała również kompilację organizacji, które „realizują strategię stopniowej destrukcji społecznych norm, na których opiera się małżeństwo i rodzina”. Źródło drugiej listy to Stowarzyszenie Rodzice Chronią Dzieci, organizacji o szerokim spektrum zainteresowań – od sprzeciwu wobec „seksualizacji dzieci” po sprzeciw wobec szczepionek.

Szkodliwymi organizacji zostały m.in. Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa Bardziej kochani , Fundacja ośrodka KARTA, Stowarzyszenie Nasz Bocian.

– To skandal, że organizacje pomagające dzieciom są oskarżane przez oficjalnego urzędnika państwowego o działalność na szkodę dzieci. I to bez żadnej weryfikacji, czy refleksji” – mówi OKO.press Krystyna Szumilas, inicjatorka kontroli poselskiej, była minister edukacji w rządzie PO-PSL.

Posłanka spytała Nowak, czy sprawdzała prawdziwość doniesień – pochodzących, jak się okazało, z raportu Ordo Iuris i zgłoszeniach stowarzyszenia Rodzice chronią dzieci – które później kolportowała. Nowak odpowiedziała, że ich nie sprawdzała. Z odpowiedzi na pytania posłów wynika, że do kuratorium wpłynęło łącznie sześć skarg na zajęcia i cztery maile z prośbą o opinie.

(JK, GN)

Źródło: tvn24.pl, oko.press

Kontrola poselska u Barbary Nowak. Dane, które podała, by uzasadnić lex Czarnek, pochodzą m.in z … Ordo Iuris