Senacka komisja nauki, edukacji i sportu odrzuciła lex Czarnek 3.0 i rekomenduje to całej izbie (aktualizacja)

Senat zajął się ustawą o zmianie ustawy – Prawo oświatowe (projekt obywatelski „Chrońmy dzieci”), czyli tzw. lex Czarnek 3.0, która zakłada,  że z przedszkolami i szkołami podstawowymi nie będą mogły współpracować “organizacje promujące zagadnienia związane z seksualizacją dzieci”. Nowelizacja nakłada na szkoły także szereg innych obowiązków, głównie biurokratycznych. Jak poinformował Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZG ZNP senacka komisja nauki, edukacji i sportu odrzuciła w środę nowelizację prawa oświatowego i zarekomendowała to całej izbie. Postuluje to m.in. ZNP, który przygotował poprawkę w tej sprawie. (aktualizacja)

Przypomnijmy, że zgodnie z nowelizacją przyjętą 17 sierpnia przez Sejm prowadzenie lekcji przez organizację pozarządową ma być poprzedzone uzyskaniem pozytywnej opinii rady rodziców, rady placówki oraz poinformowaniem organu prowadzącego i kuratora oświaty.

Senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu rozpatrzyła w środę nowelizację ustawy – Prawo oświatowe, która zakazuje promowania zagadnień związanych z seksualizacją na terenie szkół, i rekomenduje Izbie jej odrzucenie.  Głosowanie w czwartek.

Senackie Biuro Legislacyjne zwróciło uwagę, że propozycja nowelizacji nie zawiera definicji wyrażenia „promowania zagadnień związanych z seksualizują dzieci” i w związku z tym regulacja ta budzi obawę, że będzie interpretowana i stosowana w różny sposób przez dyrektorów poszczególnych szkół i placówek, a także rady szkół i rady rodziców.

Senator Zbigniew Zdrojewski (KO) składając wniosek o odrzucenie ustawy, podkreślił, że nie znajduje uzasadnienia dla jej rozpatrywania, bo „odpowiada na zapotrzebowanie, którego nie ma, na zagrożenie, którego nie ma, oddalając nas od szkoły, o której marzymy”. „Patrząc na dzisiejszą sytuację całego szkolnictwa i edukacji, to jest ostatni problem, którym powinniśmy się zająć” – mówił senator Zdrojewski.  Przypomniał, że obecnie dyrektor szkoły decyduje o tym, jakie dodatkowe zajęcia są wprowadzane w oparciu o opinie rady rodziców. Dodał, że procedowane przepisy zbiurokratyzują proces wprowadzania społeczeństwa obywatelskiego do szkół. W jego ocenie przy obecnych brakach nauczycieli i pedagogów jest to szkodliwe.

„W myśl dodawanego w art. 86 ustępu 1a w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, szkole podstawowej oraz szkole artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej zabroniona będzie działalność stowarzyszeń i innych organizacji promujących zagadnienia związane z seksualizacją dzieci. Wprowadzana regulacja posługuje się nieostrym wyrażeniem w zakresie promowania zagadnień związanych z seksualizują dzieci. Nie zawiera także definicji tego wyrażenia. W związku z tym regulacja ta budzi obawę, że będzie interpretowana i stosowana w różny sposób przez dyrektorów poszczególnych szkół i placówek, a także rady szkół i rady rodziców. W konsekwencji w jednej szkole lub placówce określone zajęcia dodatkowe będą mogły być prowadzone przez stowarzyszenie lub inną organizację, a w innej prowadzenie tożsamych treściowo zajęć będzie zabronione” – wskazano m.in. w ekspertyzie dla Senatu dotyczącej nowelizacji.

Lex Czarnek 3.0 to prawdopodobnie najszybciej procedowany w parlamencie projekt obywatelski w historii. Dokument wpłynął do Sejmu 19 lipca br., a już 21 lipca br. został skierowany do pierwszego czytania. 17 sierpnia br., ustawa została przyjęta przez Sejm.

Nie bez powodu. Inicjatywa cieszy się poparciem czołowych polityków PiS, w tym prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Przedstawiciele partii rządzącej nie ukrywali, że zależy im na szybkim procedowaniu tej ustawy, szczególnie, że miała wejść w życie już od 1 września br.

Wiadomo już że tak się nie stanie, ale wbrew słowom marszałek Sejmu Elżbiety Witek posłowie mogą jeszcze przyjechać na Wiejską przed wyborami 15 października. „Takie sygnały trafiają do pracowników kancelarii – podała „Rzeczpospolita”.

(GN)

Fot: Senat

Sejm przyjął “lex Czarnek 3.0”. W szkołach od września zakaz “seksualizacji” i kolejne obowiązki biurokratyczne

Czym jest “seksualizacja” dzieci? Tego nie wie nawet MEiN. W prawie pojawi się kolejny bat na dyrektorów

ZNP i opozycja o ekspresowym trybie rozpatrywania lex Czarnek 3.0. „Jak nie drzwiami, to oknem, jak nie oknem…”