Lockdown w oświacie przedłużony. Do kiedy?

Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało rozporządzenie przedłużające lockdown w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych. Obecne obostrzenia obowiązywały do 9 kwietnia br.

Opublikowana w „Dzienniku Ustaw” nowelizacja rozporządzenia „w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19” jest krótka i zawiera tylko jeden punkt.

Chodzi o zapowiedziane już przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego przedłużenie lockdownu w oświacie o kolejny tydzień – do 18 kwietnia.

To oznacza, że przedszkola, szkoły i placówki oświatowe mają nadal kształcić zdalnie. Zasady organizacji kształcenia nie zmieniły się.

Powodem podjęcia powyższej decyzji jest ogólna, trudna sytuacja pandemiczna w Polsce, która sprawiła, że szpitale w całym kraju znajdują się na granicy wydolności. W woj. śląskim już rozpoczęto ewakuację niektórych pacjentów do szpitali w innych regionach. Niewykluczone, że podobnie będzie w kolejnych województwach, jak np. w woj. dolnośląskim i woj. małopolskim.

„W dniu 7 kwietnia 2021 r. Rada Ministrów podjęła decyzję o przedłużeniu wszystkich obostrzeń związanych z ograniczeniem funkcjonowania przedszkoli, szkół i placówek oświatowych do dnia 18 kwietnia 2021 r.” – czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia.

(PS, GN)