„Mamy dobrą edukację i źle opłacanych nauczycieli”. Pikieta w obronie godności zawodu w Katowicach

Jak pokazują wyniki PISA mamy dobrą edukację, jedną z najlepszych w Europie, a nawet na całym świecie. To powód do radości dla polskich nauczycieli. Ale jednocześnie mamy też najtańszą edukację. Tego nie da się zaakceptować i nie można się z tym pogodzić – podkreślił Sławomir Broniarz, prezes ZNP podczas pikiety w obronie godności zawodu nauczyciela przed Urzędem Wojewódzkim w Katowicach. To kolejne zgromadzenie w ramach akcji „8 kwietnia, pamiętamy”, która ma przypominać, że postulaty ze strajku nauczycieli nie zostały spełnione.

W pikiecie, którą zorganizował Okręg Śląski ZNP wzięło udział ponad tysiąc osób. – Witam wszystkich zatroskanych o polską szkołę – rozpoczęła Jadwiga Aleksandra Rezler, prezes Okręgu Śląskiego ZNP. – Przyszliśmy tutaj w obronie godności naszego zawodu – podkreśliła.  – Dziewięć miesięcy temu nasze środowisko pokazało wielką determinację. Ale dobra edukacja to wciąż nasz cel. Bo edukacja jest najważniejszą dziedziną życia społecznego – mówiła. ­- Ta walka może nam się udać tylko razem. Razem możemy więcej – wezwała.

W zgromadzeniu poza związkowcami i nauczycielami z województwa śląskiego wzięły udział delegacje ZNP z okręgów: małopolskiego, opolskiego i świętokrzyskiego. Obecni byli przedstawiciele rad uczelnianych Związku Uniwersytetu Śląskiego i Politechniki Śląskiej oraz działacze OPZZ. Pikietujących pracowników oświaty wsparli też uczniowie, rodzice, samorządowcy i przechodnie.


Delegacja ZNP przekazała wojewodzie śląskiemu deklarację obywatelską zatytułowaną „Szkoła jakiej chcemy”, w której przypomniano nauczycielskie postulaty.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz przypomniał, że pikieta odbywa się w roboczym dniu pracy dla nauczycieli i podziękował wszystkim za obecność.

Solą polskiej szkoły jest nauczyciel, którzy musi być wreszcie doceniany – podkreślił. Płace profesjonalnych nauczycieli porównywał do „najlepiej przygotowanych” pracowników sklepów wielkopowierzchniowych, którzy zarabiają często dwa razy więcej.

Nauczyciel zarobi 63 złote więcej niż wynosi płaca minimalna. Kasjer w Biedronce na start dostanie nawet 3200 złotych brutto

– Nie chcemy wisieć u klamki samorządów. Podstawą naszych wynagrodzeń powinna być ustawa budżetowa. Nie akceptujemy tego, by jedni zarabiali kosztem innych – mówił prezes ZNP. – Kto będzie chciał być nauczycielem, jeśli płace w oświacie zaczynają się – już po podwyżkach od 1 stycznia br. – od 2600 zł brutto?! – pytał retorycznie.

Sławomir Broniarz ostrzegł, ze rząd planuje w 2020 roku redukcję zatrudnionych nauczycieli i wzywał do obrony Karty Nauczyciela. Przypomniał, że ZNP chce by nauczyciele mieli prawo przechodzenia na wcześniejsze emerytury, „ale to nie mogą być emerytury głodowe i nie może temu towarzyszyć propozycja podniesienia pensum”.

–  Ze zdziwieniem przyjmujemy zapowiedzi tworzenia nowej ustawy. Nie dajmy sobie wmówić, że Karta Nauczyciela, to zbiór przywilejów, to jest zbiór naszych praw. Podważanie tego będzie początkiem końca niezależności i autonomii zawodu nauczyciela – zaznaczył Sławomir Broniarz. Przestrzegał też przed politykami głoszącymi postulaty likwidacji związków zawodowych i zastępowania ich izbami nauczycielskimi.

Podczas pikiety skandowano: „ZNP – zdecydowanie najlepsza przynależność” i „Nasza Karta – nasze prawa”. Na transparentach uczestników zgromadzenia widniały hasła: „Chcemy pracować i nie wegetować”, „W szkole ciężka praca to marna płaca”, „Wykształcenie plus praca równa się godziwa płaca”.

Arkadiusz Boroń, prezes Okręgu Małopolskiego ZNP i inicjator akcji „8 kwietnia, pamiętamy”, tłumaczył, że „państwo polskie wycofuje się z odpowiedzialności finansowej za oświatę”. Przypomniał, że rząd wydaje na ten cel 2 prac. PKB przy europejskiej średniej 5 proc.

Podobne pikiety jak ta w Katowicach odbyły się wcześniej w Krakowie (8 listopada 2019) i w Gdańsku (8 grudnia 2019). Zgromadzenia planowane są w każdy ósmy dzień miesiąca w innym mieście. Po Katowicach – na 8 lutego – zaplanowana jest już pikieta w Szczecinie, która zorganizuje Okręg Zachodniopomorski ZNP.

(JK, GN)

„Walczymy o godność zawodu nauczyciela”. Dziś pikieta środowiska oświatowego w Katowicach