„Walczymy o godność zawodu nauczyciela”. Dziś pikieta środowiska oświatowego w Katowicach

W środę o godzinie 16 przy ul. Jagiellońskiej przed Urzędem Wojewódzkim w Katowicach Związek Nauczycielstwa Polskiego organizuje pikietę w obronie godności zawodu nauczyciela. Uczestnicy zgromadzenia przypomną, że postulaty z kwietniowego strajku wciąż nie zostały spełnione.

Pikietę organizuje Okręg Śląski ZNP. – Staniemy ręka w rękę w obronie godności zawodu nauczyciela i utworzymy łańcuch światła w obronie polskiej edukacji – mówiła kilka dni temu Głosowi Jadwiga Aleksandra Rezler, prezes Okręgu Śląskiego ZNP. – Przekażemy wojewodzie deklarację przyjętą podczas organizowanej przez ZNP i partnerów debaty edukacyjnej „Szkoła na szóstkę” – poinformowała.

Swoją obecność na pikiecie zapowiedziały już m.in. przedstawiciele ZNP z okręgów: małopolskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego oraz przedstawiciele rady uczelnianej Uniwersytetu Śląskiego. Uczestnictwo w zgromadzeniu zapowiedział też prezes ZNP Sławomir Broniarz.

– Zapraszamy wszystkich nauczycieli, pracowników oświaty, przedstawicieli organizacji sprzyjających edukacji, ale także rodziców i dziadków uczniów. Wszystkich, którzy troszczą się o oświatę – mówi Grażyna Hołyś-Warmuz, rzeczniczka prasowa zarządu okręgu śląskiego ZNP.

To będzie trzecia odsłona akcji „8 kwietnia, pamiętamy”. Wcześniej podobne pikiety odbyły się w Krakowie (8 listopada 2019) i w Gdańsku (8 grudnia 2019). Zgromadzenia planowane są w każdy ósmy dzień miesiąca w innym mieście. Po Katowicach – na 8 lutego – zaplanowana jest już pikieta w Szczecinie, która zorganizuje Okręg Zachodniopomorski ZNP.

Szkoła na Szóstkę to:

>> wzrost nakładów na edukację

>> odchudzenie podstawy programowej (w tym lekki tornister)

>> kształcenie umiejętności zamiast nauki pamięciowej

>> wzrost wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty

>> zwiększenie autonomii szkół i nauczycieli

>> zmniejszenie biurokracji w szkołach

(JK, GN)

Fot: ZNP/Facebook

„8 kwietnia pamiętamy”. W środę pikieta w obronie godności zawodu nauczyciela w Katowicach