„8 kwietnia pamiętamy”. W środę pikieta w obronie godności zawodu nauczyciela w Katowicach

Staniemy ręka w rękę w obronie godności zawodu nauczyciela i utworzymy łańcuch światła w obronie polskiej edukacji – powiedziała Głosowi Nauczycielskiemu Jadwiga Aleksandra Rezler, prezes Okręgu Śląskiego ZNP, przed kolejną pikietą przypominającą, że postulaty z kwietniowego strajku są nadal aktualne. W najbliższą środę – 8 stycznia 2020 r. – zgromadzenie odbędzie się w Katowicach.

Pikieta rozpocznie się godzinie 16 przed Urzędem Wojewódzkim. – Przekażemy wojewodzie deklarację przyjętą podczas organizowanej przez ZNP i partnerów debaty edukacyjnej „Szkoła na szóstkę” – poinformowała Głos prezes Rezler.

ZNP z ekspertami i nauczycielami o „Szkole na szóstkę”

To będzie trzecia odsłona akcji „8 kwietnia, pamiętamy”. Pierwsza manifestacja odbyła się w listopadzie w Krakowie. Podczas przemarszu z Rynku Głównego przed siedzibę Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego na ul. Basztowej uczestnicy pochodu nieśli flagi ZNP i tablice z napisami „Wysokie kwalifikacje, godne płace”, „Do Irlandii nie jedziemy, polskie dzieci uczyć chcemy”.

Po manifestacji w Krakowie. “Walczymy o dobrą szkołę. Pierwszy krok został zrobiony, przed nami długa droga”

Miesiąc temu około tysiąc osób wzięło udział w pikiecie „Łańcuch światła dla edukacji”, która odbyła się przed Dworem Artusa w Gdańsku. Przemawiał m.in. prezes ZNP Sławomir Broniarz. – Solą edukacji jest nauczyciel i uczeń, więc nie można mówić o tym, że będziemy liczyć na wolontariat po stronie nauczycieli – stwierdził 8 grudnia 2019 r. Sławomir Broniarz.

„Łańcuch światła dla edukacji” w Gdańsku. Nauczyciele przypomnieli o postulatach strajkowych z 8 kwietnia

W niedzielę 8 grudnia br. protest w Gdańsku. Elżbieta Markowska: prowadzimy walkę o godność

Zgromadzenia planowane są w każdy ósmy dzień miesiąca w innym mieście. Po Katowicach – na 8 lutego – zaplanowana jest już pikieta w Szczecinie, która zorganizuje Okręg Zachodniopomorski ZNP.

Szkoła na Szóstkę to:

­>> wzrost nakładów na edukację

­>> odchudzenie podstawy programowej (w tym lekki tornister)

­>> kształcenie umiejętności zamiast nauki pamięciowej

­>> wzrost wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty

>> zwiększenie autonomii szkół i nauczycieli

>> zmniejszenie biurokracji w szkołach

(JK, GN)

Fot: zabrze.znp.edu.pl