„Łańcuch światła dla edukacji” w Gdańsku. Nauczyciele przypomnieli o postulatach strajkowych z 8 kwietnia

Około  tysiąc osób wzięło udział w pikiecie „Łańcuch światła dla edukacji”, która odbyła się pod Dworem Artusa w Gdańsku. Uczestnicy przypomnieli o postulatach nauczycieli wyrażanych podczas strajku 8 kwietnia, które są wciąż aktualne. – Jestem bardzo zaskoczona, że mimo zimnej i deszczowej pogody przyszło tyle osób – powiedziała Głosowi Elżbieta Markowska, prezes Okręgu Pomorskiego ZNP.

Nauczyciele, pracownicy oświaty oraz rodzice przypomnieli nasz trzytygodniowy strajk, w którym broniliśmy autonomii polskiej szkoły i godności polskiego nauczyciela – mówi Elżbieta Markowska.

– Na pikiecie były delegacje z Małopolski i z Lubuskiego, były obecne reprezentacje wszystkich oddziałów Związku na Pomorzu, przedstawiciele Klubu Młodego Nauczyciela. Grał zespół jazzowy złożony ze studentów i nauczycieli, do pikiety dołączyło wielu przechodniów – relacjonuje.

Przemawiał m.in. prezes ZNP Sławomir Broniarz. – Nie chcemy być tymi, którzy muszą walczyć w lokalnych samorządach o podwyżki płac, nie chcemy zabierać lokalnej społeczności środków, które samorząd ma na inne cele, a musi je przeznaczyć na potrzeby edukacji – powiedział prezes ZNP.

Zaznaczył, że ZNP zwraca uwagę na to, że edukacja jest wspólnym dobrem i do obowiązków rządu należy właściwe jej finansowanie. Dodał, że Związku „absolutnie nie zadowalają” zapewnienia ministra edukacji, „że za kilka lat ma nadzieję, że edukacja będzie miała zwiększone środki”.

Ocenił, że już dzisiaj potrzebuje ona wsparcia i pomocy. – Solą edukacji jest nauczyciel i uczeń, więc nie można mówić o tym, że będziemy liczyć na wolontariat po stronie nauczycieli – stwierdził Sławomir Broniarz.

To druga odsłona akcji „8 kwietnia, pamiętamy”. Pierwsza manifestacja odbyła się miesiąc temu w Krakowie. Podczas przemarszu z Rynku Głównego w Krakowie przed siedzibę Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego na ul. Basztowej uczestnicy pochodu nieśli flagi ZNP i tablice z napisami „Wysokie kwalifikacje, godne płace”, „Do Irlandii nie jedziemy, polskie dzieci uczyć chcemy”.

Kolejna manifestacja odbędzie się 8 stycznia w Katowicach, a następna w Szczecinie. Zgromadzenia planowane są w każdy ósmy dzień miesiąca w innym mieście.

(JK, GN)

W niedzielę 8 grudnia br. protest w Gdańsku. Elżbieta Markowska: prowadzimy walkę o godność

Po manifestacji w Krakowie. “Walczymy o dobrą szkołę. Pierwszy krok został zrobiony, przed nami długa droga”

Trwa walka o godność zawodu nauczyciela i pracownika oświaty. W Krakowie przeszedł marsz pod hasłem „8 kwietnia, pamiętamy”.