Maria Konopnicka, Wanda Rutkiewicz, Maria Grzegorzewska i Józef Wybicki. Sejm ustanowił matronki i patrona 2022 roku

Sejm przyjął uchwały ws. ustanowienia roku 2022 rokiem Marii Konopnickiej, Wandy Rutkiewicz, Marii Grzegorzewskiej i Józefa Wybickiego. Przez ostatnich 20 lat posłowie ustanowili w sumie 50 patronów, w tym tylko  3 kobiety.

Sejm, doceniając literacki dorobek Marii Konopnickiej oraz jej wkład w działalność patriotyczną, ustanowił 2022 Rokiem Marii Konopnickiej. W uchwale oceniono, że Konopnicka była „jedną z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej”.

W uchwale przypomniano, że „w maju 2022 roku przypada 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej – polskiej pisarki, poetki, tłumaczki i publicystki”. „Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanawia uhonorować jedną z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej, twórczynię >>Roty<<” – wskazano.

W uchwale przypomniano, że w 1908 roku Konopnicka opublikowała „Rotę” – „wiersz patriotyczny, który był protestem przeciw polityce germanizacji w zaborze pruskim i odegrał znaczącą rolę w dziejach Polaków”. „Po raz pierwszy pieśń, do muzyki Feliksa Nowowiejskiego, została wykonana 15 lipca 1910 roku pod Pomnikiem Grunwaldzkim w Krakowie, który ufundował Ignacy Jan Paderewski – z okazji 500. rocznicy zwycięstwa nad zakonem krzyżackim. W 1926 roku władze niepodległej Rzeczypospolitej rozważały >>Rotę<< jako hymn narodowy” – napisano.

Sejm ustanowił też 2022 Rokiem Wandy Rutkiewicz. „W trzydziestą rocznicę śmierci Wandy Rutkiewicz Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd jednej z najwybitniejszych himalaistek świata” – podkreślono w uchwale.

Jak wskazano m.in. w uchwale, Rutkiewicz „od dziecka wykazywała zainteresowanie sportem, a miłość do gór rozbudziła w niej wyprawa w pasmo Rudaw Janowickich w czasie studiów”. „Po ukończeniu kursu taternickiego brawurowo wdarła się w męski świat wspinaczy, często słysząc słowa, że >>baby się do niego nie nadają, bo są słabsze<<” – podkreślono.

16 października 1978 r. Rutkiewicz zdobyła – jako pierwsza osoba z Polski i trzecia kobieta na świecie – najwyższy szczyt Ziemi Mount Everest. Rutkiewicz była także pierwszą kobietą na świecie, która stanęła na najtrudniejszym do zdobycia szczycie K2.

Sejm ustanowił też 2022 Rokiem Marii Grzegorzewskiej. „Z okazji 100. rocznicy utworzenia Państwowego Instytut Pedagogiki Specjalnej, obecnie Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd wybitnej twórczyni pedagogiki specjalnej w Polsce” – podkreślono w uchwale.

„Mottem swojego życia i życia kolejnych pokoleń pedagogów specjalnych, specjalistów pracujących na rzecz osób z niepełnosprawnościami uczyniła stwierdzenie: >>nie ma kaleki – jest człowiek<<” – wskazano.

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 100. rocznicę utworzenia Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, w uznaniu wybitnych zasług jej założycielki, dyrektorki i patronki prof. Marii Grzegorzewskiej, ogłasza rok 2022 Rokiem Marii Grzegorzewskiej” – podsumowali posłowie w uchwale.

Przypomnijmy, że Maria Grzegorzewska była aktywna w ZNP. w 1924 roku doprowadziła do powstania przy Związku – Sekcji Szkolnictwa Specjalnego, którą kierowała do 1948 roku. W latach 1945-48- kierowała Wydziałem Pedagogicznym ZG ZNP. Byłą inicjatorką powołania przy ZG – Muzeum Oświaty i Wychowania. Została odznaczona Złotą Odznaką ZNP.

Sejm, „przekonany o wyjątkowym znaczeniu dorobku Józefa Wybickiego, oddając hołd jego dokonaniom”, ustanowił też 2022 Rokiem Józefa Wybickiego.

W uchwale przypomniano także, że Wybicki wielokrotnie był posłem na sejm, jednak nie został wybrany na najważniejszy Sejm Wielki obradujący w latach 1788–92.  „Pomimo to brał udział w pracach nad wdrożeniem Konstytucji 3 maja jako przedstawiciel stanu mieszczańskiego” – napisano.

„To Józef Wybicki z gen. Janem Henrykiem Dąbrowskim napisali odezwę do Polaków powołującą się na słowa Napoleona oraz stworzyli zręby Księstwa Warszawskiego. W tej namiastce wolnej Polski Wybicki został wojewodą i senatorem” – przypomnieli m.in. posłowie.

Józef Wybicki zmarł 10 marca 1822 r. W uchwale przypomniano, że w 2022 r. minie 200 lat od jego śmierci, 275 lat od urodzin i 225 lat od powstania „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”.

Pełną treść uchwał można znaleźć tutaj.

Przypomnijmy, że rok 2021 jest rokiem: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Lema, Stefana Wyszyńskiego, Cypriana Kamila Norwida i Tadeusza Różewicza. W 2020 uhonorowani w ten sposób zostali: Jan Paweł II, hetman Stanisław Żółkiewski i Roman Ingarden, a rok wcześniej Gustaw Herling-Grudziński.

Żeby znaleźć wśród upamiętnionych w ten sposób postaci kobietę, trzeba się cofnąć aż do roku 2018, kiedy matronką była Irena Sendlerowa, a rok 2018 nazwano również Rokiem Praw Kobiet.

(JK, GN)

Fot: Wkipedia.org (Maria Konopnicka)

Lem, Różewicz, Baczyński, pracownicy służby zdrowia… Patroni roku 2021