Martyna Wojciechowska – Przyjaciel Szkoły 2023. „EDUKACJA ma największy wpływ na to, jak wygląda nasz świat”

Kapituła Konkursu Nauczyciel Roku (skupiająca laureatów dotychczasowych jego edycji oraz przedstawiciela Głosu Nauczycielskiego) przyznała honorowy tytuł Przyjaciel Szkoły 2023 Martynie Wojciechowskiej za jej wrażliwość, otwartość i determinację w działaniach na rzecz upodmiotowienia osób słabszych, wykluczonych oraz pozbawionych głosu w przestrzeni publicznej, a także za wspieranie edukacji.

„To właśnie EDUKACJA ma największy wpływ na to, jak wygląda i będzie wyglądał nasz świat” – pisała Martyna Wojciechowska w mediach społecznościowych.

Laureatka jest podróżniczką, dziennikarką, prezenterką telewizyjną, pisarką i działaczką społeczną, a to tylko część z jej licznych aktywności. Od lat prowadzi działalność charytatywną. Jest honorową ambasadorką WWF Polska, członkinią Polskiej Akcji Humanitarnej, była zaangażowana w budowę kliniki hematologii dziecięcej „Przylądek Nadziei” we Wrocławiu.

W 2019 r. Martyna Wojciechowska założyła fundację Unaweza, która niesie pomoc kobietom z całego świata poprzez wyrównywanie szans ekonomicznych, edukacyjnych, społecznych i prawnych.

Skąd ta egzotycznie brzmiąca nazwa? Latem 2014 r. w Tanzanii w dniu, kiedy poznałam Kabulę, naszą pierwszą podopieczną, dziś także moją adoptowaną córkę, towarzyszyłam jej w lekcji języka suahili. W zeszycie zapisanym ładnym pismem zaintrygowało mnie jedno słowo: unaweza. Co to znaczy? – zapytałam. You can! – odpowiedziała mocnym, dobitnym głosem  – tłumaczy Martyna Wojciechowska.

Obejrzyj wystąpienie Martyny Wojciechowskiej podczas Gali Nauczyciel Roku 2023:

https://www.facebook.com/reel/207735022331670

Podczas pierwszego roku działalności Fundacja Unaweza pomogła sfinalizować prowadzoną przez Stowarzyszenie Misji Afrykańskich budowę domu dla Kabuli i dzieci z albinizmem w Tanzanii oraz wspiera jego codzienne funkcjonowanie. W Meksyku prowadzi projekty skierowane do Kobiet pepenadoras (zbieraczek śmieci), zapewniając im naukę zawodu, edukację, wyprawki szkolne i zajęcia sportowe dla ich dzieci. W Polsce wraz z Fundacją poDRUGIE buduje dom dla nastoletnich mam i ich dzieci. Funduje też stypendia dla paraolimpijek. W tym roku ruszyła już trzecia edycja, cel – zebranie 250 tys. zł dla 10 sportsmenek z Polski i Ukrainy, które marzą o starcie na paraolimpiadzie w Paryżu w 2024 r.

Sztandarowym projektem edukacyjnym fundacji są „Młode Głowy”, a jego celem jest rozwijanie u młodych ludzi poczucia sprawczości, wzmocnienie ich poczucia własnej wartości oraz zwiększenie umiejętności i możliwości sięgania przez nich po pomoc. „Młode Głowy” opierają się na trzech filarach.

Pierwszy to zapewnienie młodym ludziom przestrzeni do wyrażania swoich potrzeb. Drugi – zmniejszenie wpływu negatywnych stereotypów związanych z problemami psychicznymi poprzez edukację i kampanie społeczne oraz zachęcenie dzieci i młodzieży, a także ich rodziców, do szukania wsparcia w trudnych sytuacjach. Trzeci – dostarczanie uczniom, rodzicom oraz nauczycielom narzędzi i umiejętności potrzebnych do radzenia sobie z problemami psychicznymi.

O tym, jak ważnych kwestii dotyka projekt, świadczy raport „Młode Głowy”, który powstał na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród 184 tys. uczniów w wieku 10-19 lat. Wnioski są przerażające. Co trzeci młody człowiek w Polsce ma podejrzenie depresji. Czterech na 10 myślało o odebraniu sobie życia, a co 10. badany ma za sobą próbę samobójczą. – Daliśmy młodym głos, a teraz na podstawie tego, co usłyszeliśmy, robimy program dla szkół – podkreślała Martyna Wojciechowska.

10 października br. ruszył edukacyjny program profilaktyczny „Godzina dla Młodych Głów” na rok szkolny 2023/2024. Szkoły, które zapisały się do tego bezpłatnego programu, otrzymają materiały edukacyjne – scenariusz do przeprowadzenia z uczniami ośmiu lekcji w trakcie ośmiu miesięcy. W programie m.in.: nauka asertywności, rozwiązywania konfliktów czy radzenia sobie z lękiem.

Martyna Wojciechowska wspiera również nauczycieli w walce o zmiany systemowe. W ubiegłym roku z okazji Dnia Edukacji Narodowej podkreślała na Instagramie, że nauczyciele to jeden z najważniejszych zawodów świata. Wskazywała jednocześnie, że mają coraz większe trudności w pracy. „Przepracowani i co chwila bombardowani zmianami w systemie, który i tak nie nadąża za dynamicznie zmieniającym się światem młodych ludzi. Pojedynczo próbują łatać dziury, które powinny być naprawiane systemowo” – pisała.

Wsparła też strajk nauczycieli w kwietniu 2019 r. Wtedy właśnie napisała, że edukacja ma największy wpływ na to, jak wygląda i będzie wyglądał nasz świat. I dodała, że spotkała na swojej drodze wielu wspaniałych, którzy mieli ogromny wpływ na to, kim dzisiaj jest.

***

Tytuł Przyjaciel Szkoły otrzymują ludzie, którzy pracują z dziećmi i młodzieżą bądź działają na ich rzecz. Tytułem tym zostali uhonorowani dotychczas m.in.: Marek Michalak jako rzecznik praw dziecka, Jurek Owsiak, Janina Ochojska, Anna Dymna, prof. Jerzy Bralczyk, Jakub Błaszczykowski, Anja Rubik, a w ubiegłym roku Wanda Traczyk-Stawska.

Fot. Rajmund Nafalski

Wanda Traczyk-Stawska, Przyjaciel Szkoły 2022: Nauczyciel musi być człowiekiem wolnym! Wystąpienie podczas Gali NR 2022 (wideo)

Gala Nauczyciel Roku. Ważne przesłanie Wandy Traczyk-Stawskiej: Nauczyciel musi być człowiekiem wolnym!