Wanda Traczyk-Stawska, Przyjaciel Szkoły 2022: Nauczyciel musi być człowiekiem wolnym! Wystąpienie podczas Gali NR 2022 (wideo)

Wielką przyjemnością było przyjść tu teraz do was. I zobaczyć, że nie muszę się bać, że jak umrę, to Polska będzie miała słabe szkoły, bo nie będzie miał kto krzyczeć, że źle się dzieje – mówiła Wanda Traczyk-Stawska, Przyjaciel Szkoły 2022, podczas Gali Konkursu Nauczyciel Roku, organizowanego przez Głos Nauczycielski.

Te poruszające słowa padły tuż po wręczeniu Wandzie Traczyk-Stawskiej honorowego tytułu Przyjaciela Szkoły 2022. Laureatka tytułu jest pedagogiem specjalnym, nauczycielką z 30-letnim doświadczeniem, żołnierzem Armii Krajowej i uczestniczką Powstania Warszawskiego. Przede wszystkim jednak jest opoką i sumieniem zawodu nauczycielskiego w Polsce. Jest obecna wszędzie tam, gdzie trzeba upomnieć się o wolności obywatelskie i wartości demokratyczne.

Kapituła naszego Konkursu, skupiająca wszystkich dotychczasowych laureatów tytułu Nauczyciel Roku oraz przedstawicieli redakcji Głosu Nauczycielskiego, uhonorowała panią Wandę Traczyk-Stawską tytułem Przyjaciela Szkoły 2022 za to, że broni godności nauczycieli, opowiada się po stronie potrzebujących i słabszych, a dzieciom i młodzieży przekazuje uniwersalne wartości. Uczy, czym jest miłość bliźniego i miłość do ojczyzny, dając przykład i świadectwo własnym życiem.

Gala Nauczyciel Roku 2022 odbyła się 11 października 2022 r. w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Rozstrzygnęliśmy Konkursy Nauczyciel Roku oraz Nauczyciel Jutr@. Wręczyliśmy honorowe tytuły Przyjaciela Szkoły oraz Inicjatywy Edukacyjnej Roku. To wtedy właśnie padły słowa, które zgromadzeni na sali oraz widzowie śledzący transmisję online przyjęli z ogromnym wzruszeniem:

– Wielką przyjemnością było przyjść tu teraz do was. I zobaczyć, że nie muszę się bać, że jak umrę, to Polska będzie miała słabe szkoły, bo nie będzie miał kto krzyczeć, że źle się dzieje. Nauczyciel musi być człowiekiem wolnym! Musi mieć swoją godność człowieczą, ale także przez państwo dane mu warunki do tego, by go szanowano.

Konkurs Nauczyciel Roku jest organizowany przez Głos Nauczycielski od 2002 r., a w tym roku mieliśmy ogromną przyjemność spotkać się z laureatami Konkursu oraz z zaproszonymi gośćmi na 20. Jubileuszowej Gali . Szczycimy się tym, że Nauczyciel Roku jest jedynym takim Konkursem. Właśnie Konkursem, nie zaś plebiscytem, czy rankingiem. Laureaci Konkursu są wyłaniani przez Jury na podstawie ich dorobku i osiągnięć zawodowych przedstawionych w uzasadnieniu konkursowych zgłoszeń.

Nauczyciel Roku jest nazwą zastrzeżoną, podlegającą ochronie prawnej z tego tytułu, a prawo wyłącznego korzystania z nazwy Nauczyciel Roku przysługuje Głosowi Nauczycielskiemu.

Informacje o Konkursie: https://glos.pl/tag/nauczyciel-roku

***

Nauczyciel Roku – jedyny taki Konkurs! Wszystkie informacje o Gali NR 2022 oraz o laureatach są dostępne na stronie glos.pl

Nauczyciel Roku 2022: Nauczyciele mają wyjątkową moc zmiany i poprawy świata! Wystąpienie podczas Gali NR 2022 (wideo)

Iwona Pietrzak-Płachta z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pliszczynie Nauczycielem Roku 2022!

Gala Nauczyciel Roku 2022! Wspaniali, niezwykli nauczyciele i goście Gali! Tak było! Fotoreportaż Głosu

Nauczyciela Jutr@ – Aldona Rumińska-Szalska ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 10 w Krakowie

Gala Nauczyciel Roku. Ważne przesłanie Wandy Traczyk-Stawskiej: Nauczyciel musi być człowiekiem wolnym!