Mateusz Gabzdyl uczeń klasy czwartej V LO w Bielsku-Białej zwycięzcą 74. Olimpiady Matematycznej

74. Olimpiadę Matematyczną wygrał, zdobywając 30 punktów na 36 możliwych, Mateusz Gabzdyl, uczeń czwartej klasy V LO w Bielsku-Białej. Wyłoniona została także reprezentacja na 64. Międzynarodową Olimpiadę Matematyczną, która w tym roku rozegrana zostanie w lipcu w Chibie w Japonii

Oprócz Mateusza Gabzdyla Polskę reprezentować będą olimpijczycy, którzy uzyskali najwięcej punktów, czyli Piotr Miernik, Konstanty Smolira, Michał Lipiec, Krzysztof Salata i Robert Soboński. Wcześniej, w czerwcu, wezmą oni udział Międzynarodowym Obozie Matematycznym w Pekinie w Chinach.

Finał olimpiady matematycznej odbył się w LO im. KEN w Stalowej Woli. Uczestniczyło w nim 127 uczniów. W sumie we wszystkich jej etapach wzięło udział 1952 uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Z tej liczby do zawodów II stopnia zakwalifikowało się 783, a do finału weszło 127 osób.

Tegoroczny finał uświetnił absolwent stalowowolskiego I LO, Tomasz Czajka – wybitny programista, wielokrotny zwycięzca olimpiad matematycznych i informatycznych, mistrz świata w programowaniu zespołowym z 2003 roku.

Olimpiada Matematyczna to najstarsza z olimpiad przedmiotowych. Pierwsza olimpiada miała miejsce w roku 1949/50. Przez ponad 60 lat olimpiadzie patronowało Polskie Towarzystwo Matematyczne, a obecnie Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Matematycznej.

Pełna lista laureatów olimpiady znajduje się tutaj

(JK, GN)

Fot: Stowarzyszenie V LO Bielsko-Biała/Facebook

Sukcesy polskich uczniów na olimpiadzie matematycznej w Oslo oraz olimpiadzie geograficznej w Kownie