Matura 2024 – dzień drugi. Abiturienci mierzyli się z matematyką

W środę w południe zakończyła się matura 2024 z matematyki na poziomie podstawowym. Zdania maturzystów na temat trudności egzaminu są podzielone. Dla jednych egzamin okazał się być bardzo prosty, innym sprawił problemy. Z relacji uczniów wynika, że na maturze pojawiły się m.in. zadania z funkcji i ciągów. Duże emocje w sieci wzbudzało zadanie otwarte z optymalizacji. Dotyczyło wymiaru wybiegu w schronisku dla zwierząt. Należało obliczyć maksymalne pole jednej z klatek.

Arkusze CKE znajdują się tutaj

W sumie do egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym przystąpiło ponad 293 tys. maturzystów. Egzamin z matematyki na poziomie podstawowym był obowiązkowy dla wszystkich zdających maturę. W przypadku formuły 2023 uczniowie mieli na napisanie testu 180 minut, z kolei zgodnie z formułą 2015 – 170 minut.

Duże emocje w sieci wzbudzało zadanie otwarte za cztery punkty z optymalizacji. Dotyczyło wymiaru wybiegu w schronisku dla zwierząt. Należało obliczyć maksymalne pole jednej z klatek.

Poza tym w arkuszu znalazły się zadania m.in. z funkcji kwadratowej, funkcji liniowej, logarytmy, działania na potęgach, ciąg arytmetyczny.

Tuż po rozpoczęciu egzaminu o godz. 9.00 w sieci pojawiły się zdjęcia całego arkusza. Do sytuacji odniosła się CKE. – Bez sfotografowanego numer PESEL nie potrafię powiedzieć, gdzie zostało zrobione zdjęcie. Widać, że zespół nadzorujący nie dopilnował – komentował Marcin Smolik, dyrektor CKE.

Przypomnijmy, że we wtorek w czasie egzaminu doszło do wycieku zadań maturalnych z języka polskiego. Zdający na jednym ze zdjęć uwiecznił jednak naklejkę z numerem PESEL, przez co było go łatwo zidentyfikować.

Matematyka to ten egzamin, którego najbardziej obawia się większość zdających. Statystyki jasno wskazują, że jest to najczęściej oblewany przedmiot na maturze.

W ub. roku matematykę zdało 88 proc. zdających – to najniższy wynik spośród wszystkich przedmiotów maturalnych. Co ciekawe jednak, średni wynik w formule 2023 wyniósł 71 proc. To więcej niż średni rezultat z języka polskiego (66 proc.).

Żeby zdać maturę podstawową z matematyki, uczeń musi przekroczyć próg 30 proc. punktów możliwych do zdobycia. W przypadku formuły 2015 do zdobycia jest 45 pkt, a w formule 2023 — 46 pkt. Minimum do zdania egzaminu wynosi 14 pkt.

Dodatkowa sesja maturalna (dla tych, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie przystąpią do egzaminów w terminie głównym), zaplanowana jest na dni od 3 do 17 czerwca (egzaminy pisemne – 3-17 czerwca, egzaminy ustne – 10-12 czerwca).

Sesja egzaminów poprawkowych zaplanowana jest na dni 20-21 sierpnia (20 sierpnia egzaminy pisemne, a 21 sierpnia egzaminy ustne). Ich wyniki maturzyści poznają 10 września.

Poza matematyką na poziomie podstawowym, na środę 8 maja zaplanowano również pierwsze egzaminy na poziomie rozszerzonym. O godzinie 14:00 rozpoczną się matury z języka kaszubskiego, języka łemkowskiego oraz języka łacińskiego i kultury antycznej.

W czwartek 9 maja rano natomiast będzie egzamin podstawowy z angielskiego, który jako obowiązkowy wybrała większość maturzystów.

(GN)

Matura 2024 – dzień pierwszy. Tematy wypracowań z języka polskiego dotyczyły buntu i jego konsekwencji oraz relacji z drugą osobą

Badanie: 9 na 10 uczniów szkół podstawowych odczuwa lęk przed matematyką