Medale AK dla przedstawicieli ZNP w Krakowie

Pod koniec minionego roku w Muzeum AK w Krakowie prezes ZNP Kraków-Śródmieście Tomasz Wilczyński oraz prezes ZNP AGH dr Dariusz Sala otrzymali od Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej za zasługi Medal 80-lecia przemianowania ZWZ na AK, a dr Piotr Wierzbicki przewodniczący Komisji Historii i Promocji ZNP Kraków Śródmieście otrzymał medal AK za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W uroczystościach uczestniczyli prezesi Światowego Związku Żołnierzy AK oraz oficjele wraz z wojewodą małopolskim.

Jak przypomniał na Facebooku ZNP Oddział Śródmieście w dniach 27-28 X 2022 dr Piotr Wierzbicki wygłosił na konferencji naukowej w 80. rocznicę przemianowania ZWZ w AK w Muzeum AK w Krakowie referat o Tajnej Organizacji Nauczycielskiej TON (kryptonim ZNP) jako części Polskiego Państwa Podziemnego.

A w dniach 17 XI 2022 w TVP Historia a następnie 30 XI 2022 w Muzeum Niepodległości w Warszawie miała miejsce premiera filmu „Indeks i karabin” o Tajnym Nauczaniu i TON, którego konsultantami byli dr Piotr Wierzbicki ZNP Kraków Śródmieście i dr Dariusz Sala ZNP AGH a sam film jest dostępny na platformie VOD TVP. Film można obejrzeć tutaj

(GN)

Bojownicy niepodległości. Tajna Organizacja Nauczycielska – kryptonim Związku Nauczycielstwa Polskiego (1939-1945)