MEiN: Do szczepień zgłosiło się ponad 540 tys. nauczycieli

Podczas I i II etapu rejestracji nauczycieli oraz nauczycieli akademickich do szczepień zgłosiło się 543 tys. osób. Według ministra ds. szczepień Michała Dworczyka, pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca otrzymają oni do 7 marca br.

Akcja szczepień w oświacie przebiega w dwóch etapach. W pierwszym etapie, do szczepień mogli się zapisywać nauczyciele m.in. przedszkoli, klas I-III oraz szkół specjalnych. Szczepienie produktem AstraZeneca tej grupy rozpoczęło się w piątek 12 lutego. Od poniedziałku 15 lutego do piątku 19 lutego trwały natomiast zapisy do szczepienia pozostałych grup nauczycieli (do 65. roku życia) ze szkół i placówek oświatowych, a także nauczycieli akademickich.

– Obecnie mamy już zarejestrowanych w I i II etapie 543 tys. nauczycieli ze szkół i placówek oraz nauczycieli akademickich, a także innych osób prowadzących zajęcia na uczelniach – poinformowała Anna Ostrowska, rzeczniczka MEiN. – W ramach II etapu do szczepień zgłosiło się 275 tys. nauczycieli, w tym 61 tys. nauczycieli akademickich – dodała.

Do systemu nie spłynęły jeszcze ostateczne dane, które poznamy jutro, w sobotę.

– Nauczyciele ze szkół i placówek rejestrowani są przez dyrektorów za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej, natomiast nauczyciele akademiccy i inne osoby prowadzące zajęcia na uczelniach – za pośrednictwem systemu POL-on. Pracowników uczelni zgłaszają rektorzy uczelni i szkół wyższych. Na szczepienie mogą zarejestrować się osoby urodzone od 1 stycznia 1956 do 31 grudnia 2003 – przypomniała rzeczniczka MEiN.

Rząd chcę zaszczepić nauczycieli w ciągu trzech tygodni. – Do 7 marca chcemy zakończyć proces szczepienia nauczycieli – poinformował Michał Dworczyk. – To orientacyjna data, bo mechanizm łączenia szkół ze szpitalami jest całkowicie dobrowolny. Nie możemy więc wykluczyć, że jakieś szkoły umówią się z placówkami po 7 marca – zastrzegł.

Rząd chce w ciągu trzech tygodni zaszczepić nauczycieli

(PS, GN)