MEiN uruchomiło portal Ludzie Nauki. „Największa baza danych o polskiej nauce”

Ministerstwo Edukacji i Nauki uruchomiło projekt Ludzie Nauki. „To portal, w którym każdy obywatel może w łatwy sposób odnaleźć informacje o polskich naukowcach i ich osiągnięciach. Dane te były do tej pory rozproszone w różnych systemach. Nowy portal gromadzi je na jednej, intuicyjnie zaprojektowanej platformie, która ułatwi wymianę naukową czy integrację świata nauki z biznesem”- informuje resort.

Jak podaje MEiN Ludzie Nauki to największa baza wiedzy o polskim dorobku naukowym. Gromadzi w jednym miejscu dane o ponad 90 tys. polskich naukowców z ponad milionem osiągnięć naukowych. Jest jedną z kluczowych usług dostępnych na portalu edukacja.gov.pl. Projekt jest realizowany na zlecenie Centrum Transformacji Cyfrowej Ministerstwa Edukacji i Nauki przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy i stanowi realizację misji państwa, jaką jest upowszechnianie wiedzy o polskiej nauce.

„Głównym zadaniem projektu Ludzie Nauki jest promocja polskiego dorobku naukowego w kraju oraz za granicą. To pierwsza w historii urzędowa baza danych o polskich naukowcach, zawierająca wyłącznie informacje zweryfikowane przez uczelnie i inne instytucje naukowe” – czytamy.

Najważniejszymi odbiorcami nowego projektu – jak podano – są polscy naukowcy. „Utworzony automatycznie w serwisie profil będzie promować naukowca bez żadnych dodatkowych obowiązków sprawozdawczych. Profil jest zasilany danymi o osiągnięciach, wykształceniu i zatrudnieniu, dostarczanymi przez uczelnie i inne instytucje naukowe” – wskazano. Ponadto – jak zaznaczono – zadaniem projektu Ludzie Nauki jest wspieranie rozwoju współpracy nauki z biznesem.

Projekt – jak dodano – jest realizowany na zlecenie Centrum Transformacji Cyfrowej Ministerstwa Edukacji i Nauki przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy i stanowi realizację misji państwa, jaką jest upowszechnianie wiedzy o polskiej nauce.

Baza Ludzie Nauki jest dostępna pod adresem: https://ludzie-nauki.edukacja.gov.pl/

(GN)

Wyniki tegorocznej rekrutacji na studia. Wśród najbardziej obleganych kierunków m.in. koreanistyka

MEiN zachęca do wypełnienia ankiety na temat roli sztucznej inteligencji w edukacji