MEiN zachęca do wypełnienia ankiety na temat roli sztucznej inteligencji w edukacji

MEiN zachęca do wypełnienia ankiety dotyczącej roli sztucznej inteligencji w edukacji. Badanie skierowane jest do nauczycieli oraz uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Badanie trwa do 24 listopada br.

„Mając na względzie wzrost popularności narzędzi opartych na sztucznej inteligencji oraz konieczność odpowiedniego przygotowania młodego pokolenia do sprostania wyzwaniom zmieniającego się rynku pracy, Instytut Badań Edukacyjnych przeprowadza ankietę dotyczącą roli sztucznej inteligencji w edukacji z perspektywy dyrektorów, nauczycieli i uczniów” – czytamy m.in. w komunikacie.

Celem badania jest zebranie opinii na temat:

>> roli sztucznej inteligencji (AI) w edukacji,

>> potencjalnych korzyści i zagrożeń, które wiążą się z wykorzystywaniem narzędzi opartych na AI,

>> wsparcia, którego oczekuje środowisko szkolne w tym obszarze.

Na podstawie zebranych informacji zostaną przygotowane materiały edukacyjne uwzględniające wykorzystanie współczesnych technologii, w tym AI, oraz szkolenia i warsztaty poświęcone sztucznej inteligencji w edukacji.

„Do ankiety załączone są również pytania dotyczące funkcjonowania samorządów szkolnych. Na podstawie danych zostaną zaproponowane cyfrowe rozwiązania, mające na celu wsparcie ich działalności” – informuje resort.

Ankieta dla dyrektorów i nauczycieli znajduje się tutaj. A dla uczniów tutaj

(GN)

IBE przygotowało poradnik dla nauczycieli dotyczący sztucznej inteligencji i Chat GPT

Maciej Kawecki, prezes Instytutu Lema: Skupiamy się na „czarnej” stronie technologii

Barbara Michalska z Microsoft Polska o AI w szkole: Wyobrażam sobie, że sztuczna inteligencja staje się asystentem nauczyciela