MEiN zrywa kontakty z rosyjskim odpowiednikiem. „Bandycka polityka, bandyckiego państwa”

„Jako przedstawiciele rządu polskiego, wyrażamy jednoznaczne stanowisko wobec bandyckiej polityki, równie bandyckiego państwa, jakim obecnie jest Federacja Rosyjska. Przekazujemy stronie rosyjskiej jednoznaczną deklaracje” – napisał w mediach społecznościowych Włodzimierz Bernacki, wiceszef MEiN i opublikował list do Valerego Falkova, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Federacji Rosyjskiej, w którym ogłosił m.in. zerwanie wszelkich kontaktów na niwie naukowej.

„W tych dramatycznych dniach dla narodu ukraińskiego i całego współczesnego świata apeluję do całej społeczności naukowej i edukacyjnej w Rosji o stanowcze i jednoznaczne potępienie wojny prowadzonej przeciw Ukrainie” – czytamy m.in. w liście do rosyjskiego ministra. „W tych tragicznych okolicznościach deklaruję wystąpienie Polski ze Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Dubnie oraz Międzynarodowego Centrum Informacji Naukowej i Technicznej’ – dodał. MEiN deklaruje też wstrzymanie kontaktów z rosyjskimi naukowcami, uczelniami i ośrodkami badawczymi.

MEiN poinformowało też, że we wtorek doszło do rozmowy ministra Przemysława Czarnka z ukraińskim Ministrem Oświaty i Nauki Serhiyem Shkarletem. Spotkanie w formie on-line dotyczyło m.in. przygotowania systemu edukacji i nauki w Polsce na przyjęcie uchodźców z Ukrainy.

– Odbyłem ważną rozmowę z ministrem edukacji Ukrainy. Rozmawialiśmy o systemie, który przygotowaliśmy dla dzieci i młodzieży. Mamy świadomość, że uchodźcy dzisiaj to matki z dzieci. Na 380 tys. osób, które przekroczyły granicę polsko-ukraińską, połowa to dzieci w wieku szkolnym – stwierdził Czarnek po rozmowie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem.

(JK, GN)

Rada Dzieci i Młodzieży przy MEiN apeluje o pomoc dla ukraińskich uczniów i studentów

MEiN: W całej Polsce powstaną oddziały przygotowawcze dla dzieci ukraińskich