„Obecnie analizujemy uwagi zgłoszone do ustawy z dnia 25 lipca 2025 roku. Będziemy doprecyzowywać i wyjaśniać katalog zajęć, które nauczyciel mógłby realizować zamiast niezrealizowanych godzin ponadwymiarowych. Będziemy rozszerzać ten katalog zwłaszcza o inne prace statutowe szkoły tak, aby nie ograniczał się on tylko do zajęć opiekuńczych, wychowawczych czy dydaktycznych” – zapowiedziała rzeczniczka prasowa MEN Ewelina Gorczyca
– To temat, który budzi wiele pytań, wątpliwości i emocji – mówi rzeczniczka MEN w rolce zamieszczonej na profilu MEN. – Rozumiemy to, dlatego chcemy odpowiedzieć na nie wszystkie – uspokaja. – Dla nas to ważny głos. Chcemy, aby zmiany, które będziemy wprowadzać, realnie odpowiadały na potrzeby zgłaszane przez nauczycieli i dyrektorów – kończy. Niestety, nie wyjaśnia przy tym, kiedy i w jakim trybie miałyby być wprowadzone te zmiany.
@RzecznikMEN wyjaśnia 👇🏼
📢 #MEN analizuje zgłoszone uwagi dot. godzin ponadwymiarowych.
📈 Ministerstwo prowadzi analizę uwag przekazanych w związku z ustawą z dnia 25 lipca 2025 r., w tym dotyczących zasad rozliczania nieodbytych godzin ponadwymiarowych.
Wśród zgłoszonych… pic.twitter.com/9tfBzKtYNc
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOVPL) October 21, 2025
Pod rolką nie brakuje nauczycielskich komentarzy. „Nie wierzę, no po prostu nie wierzę. Nie majstrujcie już w tym katalogu, bo znowu wymyślicie coś nierealnego. Szkoły to nie korporacje i tu nie zadziała korpomowa. Przywróćcie, proszę, poprzednie regulacje i sprawa się rozwiąże. Bo już drugi miesiąc tracimy ponadwymiarowe. Pewnie bez szansy na ich odzyskanie” – pisze jeden z komentujących.
Przypomnijmy, że w czwartek, 16 października br. MEN opublikowało komunikat, w którym wskazało, że nauczyciel, który nie może zrealizować zaplanowanych godzin ponadwymiarowych, bo np. klasa wyjechała na wycieczkę, może mieć przydzielone inne zajęcia. Wtedy zachowa prawo do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe.
Komunikat MEN dotyczący rozliczania godzin ponadwymiarowych wzbudził wiele kontrowersji w środowiskach oświatowych. Przeciwko niekorzystnym rozliczeniom zaprotestowali nauczyciele i oświatowe związki zawodowe.
Związek Nauczycielstwa Polskiego podkreśla, że konieczna jest pilna nowelizacja Karty Nauczyciela! Nauczyciel, który jest gotowy do pracy w ramach swoich godzin ponadwymiarowych, powinien otrzymywać wynagrodzenie także wtedy, gdy zajęcia nie odbyły się z przyczyn od niego niezależnych np. z powodu wycieczki szkolnej.
W ostatnich miesiącach ZNP podczas prac grup roboczych oraz w swojej opinii do projektu nowelizacji Karty z kwietnia 2025 r. postulował doprecyzowanie art. 35 ust. 3d poprzez utrzymanie prawa do wynagrodzenia z tytułu godzin ponadwymiarowych również w wypadku usprawiedliwionego nieodbycia zajęć. Przepis ten został z ustawy usunięty w lipcu 1992 r.
(GN)