MEN chce pozwolić na dopuszczenie przestępców do pracy z dziećmi

Dzięki pomysłom MEN, w komisjach nadzorujących egzaminy będą mogły znaleźć się osoby skazane za przestępstwa umyślne oraz karane dyscyplinarnie – ostrzegł ZNP

MEN wprowadziło zmiany do rozporządzeń w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, egzaminu gimnazjalnego i egzaminu maturalnego. Pisaliśmy już na ten temat w „Głosie”. Resort Anny Zalewskiej w dokumentach tych dopisał przepis mówiący, że „w przypadku braku możliwości powołania w skład zespołu nadzorującego nauczyciela zatrudnionego w szkole, w której jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty (albo odpowiednio: gimnazjalny lub maturalny – przyp.red.), w skład zespołu nadzorującego mogą wchodzić inni nauczyciele” oraz „osoby posiadające kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela”.

Ministerstwo edukacji opublikowało jednocześnie komunikat, w którym znalazło się stwierdzenie, że „każda osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne może być członkiem zespołu egzaminacyjnego i nadzorującego podczas tegorocznych egzaminów”.

Według ZNP, informacja ta jest nieprawdziwa. Trzeba bowiem pamiętać, że członkiem zespołu egzaminacyjnego i nadzorującego nie może być osoba, która wprawdzie posiada kwalifikacje pedagogiczne, ale jednocześnie:
* nie posiada zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego spełnianie warunków zdrowotnych niezbędnych do wykonywania zawodu nauczyciela (art. 9 ust. 1 pkt 3 ustawy Karta Nauczyciela),
* nie przestrzega podstawowych zasad moralnych (art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy Karta Nauczyciela),
* figuruje w rejestrze sprawców przestępstw na tle seksualnym (art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym).

ZNP przypomniał, że znajdujący się w rozporządzeniu wymóg posiadania „kwalifikacji wymaganych do zajmowania stanowiska nauczyciela” jest pojęciem szerszym niż posiadanie „kwalifikacji pedagogicznych”. Kwalifikacje niezbędne do zajmowania stanowiska pedagogicznego opisane są bowiem w art. 9 Karty Nauczyciela, a tam obok odpowiedniego wykształcenia wymaga się od kandydata na nauczyciela także przestrzegania podstawowych zasad moralnych i spełniania warunków zdrowotnych niezbędnych do wykonywania zawodu. „W świetle tego przepisu niewątpliwym jest, iż nie posiada kwalifikacji wymaganych do zajmowania stanowiska nauczyciela osoba legitymująca się wprawdzie wyższym wykształceniem z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym, która jednocześnie nie przestrzega podstawowych zasad moralnych lub nie spełnia warunków zdrowotnych niezbędnych do wykonywania zawodu nauczyciela” – czytamy w stanowisku ZNP. Związek powołał się tu m.in. na fachowe publikacje autorstwa byłych prawników ministerstwa edukacji: Andrzeja Barańskiego i Marty Handzlik.

„Mając na uwadze powyższe należy uznać, iż nie jest możliwe powołanie w skład zespołów egzaminacyjnych oraz zespołów nadzorujących egzaminy osób, które nie legitymują się stosowanym orzeczeniem lekarskim wydanym przez lekarza medycyny pracy” – podkreślił Związek.

Do zespołów egzaminacyjnych i nadzorujących nie można też powołać osoby, która nie została sprawdzona w rejestrze sprawców przestępstw na tle seksualnym. Mówi o tym art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym.

ZNP ostrzegł, że jeśli dyrektor dopuści do pracy w zespole osobę bez zaświadczenia z rejestru sprawców przestępstw na tle seksualnym, to naraża się na odpowiedzialność z art. 23 ust. 1 wspomnianej ustawy, czyli na karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 zł.

Ministerstwo edukacji dopuściło natomiast do pracy z dziećmi przestępców oraz byłych nauczycieli wydalonych z zawodu np. za przemoc wobec uczniów. „Jednocześnie Związek Nauczycielstwa Polskiego uważa za niedopuszczalne, to iż Minister Edukacji Narodowej wprowadził do obiegu prawnego przepisy, które dają możliwość powoływania do zespołów egzaminacyjnych oraz zespołów nadzorujących egzaminy osób, które:
1. były skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwa lub umyślne przestępstwa skarbowe (inne niż przestępstwa na tle seksualnym),
2. były ukarane dyscyplinarnie np. karą dożywotniego usunięcia z zawodu nauczyciela” – czytamy w komunikacie ZNP.

Więcej na ten temat – TUTAJ.

(PS, GN)