MEN: Niech “Szkoła pamięta”

O upamiętnienie ważnych postaci i wydarzeń związanych z danym regionem i lokalnymi społecznościami zaapelowało ministerstwo edukacji. MEN zainaugurowało akcję “Szkoła pamięta”

“Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań. Chciałbym, aby w roku ważnych wydarzeń – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności” – napisał w liście do dyrektorów szkół i placówek oświatowych minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Szef MEN zachęca szkoły do włączenia się do akcji “Szkoła pamięta” i zorganizowania w swoich placówkach działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia. Kulminacja tych inicjatyw miałaby przypaść na piątek 25 października.

Według Dariusza Piontkowskieg, w ramach akcji można m.in.:
• uporządkować i odwiedzić groby osób zasłużonych i cenionych w danej społeczności;
• odwiedzić lokalne miejsca pamięci i zgłębić ich historię;
• zapalić znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej;
• posprzątać bezimienne i opuszczone groby, zorganizować zbiórkę kwiatów i zniczy, by udekorować te groby;
• odwiedzić groby zmarłych nauczycieli z danej placówki;
• wesprzeć działania organizacji opiekujących się polskimi cmentarzami i miejscami pamięci za granicą;
• zaprosić lokalnego bohatera, by podzielił się swoimi wspomnieniami;
• zorganizować wystawę upamiętniającą ważne dla danej społeczności wydarzenie;
• zorganizować “wycieczkę patriotyczną”.

Aby wziąć udział w akcji, należy wypełnić ankietę zgłoszeniową widoczną w Strefie dla zalogowanych w SIO (zakładka „Ankieta”). Na zgłoszenia MEN czeka do 24 października br. do godziny 15:00. Przedszkola, szkoły i placówki, które zaangażują się w akcję, będą mogły pobrać specjalnie przygotowane logo i “dołączyć do społeczności pielęgnujących pamięć o naszej historii”.

(PS, GN)