W tym roku szkoły nie powinny organizować tradycyjnych, uroczystych akademii dla całej społeczności szkolnej mających uczcić zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych – upomniało ministerstwo edukacji
W tym roku zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach i placówkach oświatowych zakończą się w piątek, 26 czerwca. Tego dnia uczniowie otrzymają świadectwa szkolne.
Wielu dyrektorów zastanawia się, jak w okresie pandemii koronawirusa zorganizować uroczystość rozdania świadectw i czy może ona przypominać podobne uroczystości organizowane w przeszłości. Według MEN – nie wolno tego robić.
– W tym roku, ze względu na wciąż obowiązujący na terenie kraju stan epidemii i związane z tym ograniczenia, szkoły nie będą mogły zorganizować tradycyjnych, uroczystych akademii dla całej społeczności szkolnej – oświadczyła Anna Ostrowska, rzeczniczka MEN. – Świadectwa mogą być wydane uczniom indywidualnie lub w małych grupach, w ustalonych terminach, na świeżym powietrzu – dodała.
Jej zdaniem, „forma i tryb wręczania uczniom świadectw szkolnych nie jest określona w przepisach prawa oświatowego i wynika wyłącznie z przyjętego w danej szkole zwyczaju oraz ceremoniału”.
Za zorganizowanie odbioru świadectw odpowiada dyrektor. – Dyrektor szkoły ustala sposób odbioru świadectw. Może on wyznaczyć określone godziny odbioru dokumentu dla danej klasy czy grupy uczniów lub pojedynczego ucznia. Jest również możliwość, aby uczeń odebrał swoje świadectwo w innym dniu. Wszystko zależy od tego, jak wielu uczniów liczy dana szkoła i jakie ma warunki – podkreśliła rzeczniczka MEN.
– Kluczowe jest oczywiście bezpieczeństwo dzieci i nauczycieli. Apelujemy zatem do dyrektorów szkół i placówek o przestrzeganie zaleceń Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego przy planowaniu zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych – dodała.
(PS, GN)