W środę, 18 września uruchomiona została telefoniczna linia wsparcia dla nauczycieli, uczniów, rodziców ze szkół i placówek oświatowych z terenów dotkniętych powodzią – podało Ministerstwo Edukacji.
Ministerstwo Edukacji Narodowej, we współpracy z Instytutem Badań Edukacyjnych (IBE), Ośrodkiem Rozwoju Edukacji (ORE) oraz Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES) przygotowało działania wspierające udzielanie dzieciom i młodzieży, ich rodzinom oraz nauczycielom, pomocy psychologicznej w sytuacji kryzysowej jaką jest doświadczenie powodzi lub zagrożenia powodzią.
☎️ Ruszyła telefoniczna linia wsparcia dla uczniów, rodziców, nauczycieli z terenów dotkniętych powodzią!
Dzisiejszy terminarz dyżurów 👇🏼 pic.twitter.com/pvxxvoe57M
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOVPL) September 18, 2024
„Przed dyrektorami i nauczycielami, w tym nauczycielami specjalistami, pojawiły się nowe wyzwania. Są wśród nich zarówno działania o charakterze organizacyjnym, jak również kwestie związane z zapewnieniem wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dzieciom i młodzieży” – czytamy w komunikacie resortu.
„Nauczyciele, rozmawiając z uczniami, powinni pamiętać, aby nie wzbudzać dodatkowego lęku, a także pozwolić dzieciom i młodzieży, mówić o swoich emocjach. Ważne jest wskazanie sposobów radzenia sobie w trudnej sytuacji. Istotna jest obserwacja dziecka/ucznia czy dziecko i jego rodzina nie potrzebują dodatkowej pomocy” – wskazano.
W środę, 18 września uruchomiona została telefoniczna linia wsparcia dla nauczycieli, uczniów, rodziców ze szkół i placówek oświatowych z terenów dotkniętych powodzią. Więcej informacji oraz numery telefonów można znaleźć tutaj
Z ostatnich informacji przekazanych przez kuratorów oświaty wynika, że w wyniku powodzi w 4 województwach (dolnośląskim, opolskim, lubuskim i śląskim) zajęcia zawieszono w 495 szkołach, przedszkolach i placówkach, z czego najwięcej w województwie opolskim – 222, w województwie dolnośląskim – 219 i w województwie lubuskim – 52.
⚠️ Informacje przekazane przez kuratorów oświaty: w wyniku powodzi w 4 województwach (dolnośląskim, opolskim, lubuskim i śląskim) zajęcia zawieszono w 495 szkołach, przedszkolach i placówkach, z czego najwięcej w województwie opolskim – 222, w województwie dolnośląskim – 219 i w… pic.twitter.com/tJge1IBWIJ
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOVPL) September 18, 2024
– Najgorsza sytuacja cały czas jest na Dolnym Śląsku. Najlepiej jest w województwie śląskim. Czekamy teraz na informacje, gdzie szkoły będą mogły już zostać otwarte. Często jest sytuacja, w której szkoła nie jest zagrożona, ale trzeba pamiętać, za najważniejsze w tej sytuacji są dzieci i ich bezpieczeństwo” – mówiła w środę Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji na portalu wp.pl
– Naszym zadaniem jest przygotowanie się na moment, w którym będzie można oszacować straty, aby jak najszybciej przywrócić szkoły do normalnego funkcjonowania. Obecnie kluczową rolę odgrywają kuratorzy, wspierający dyrektorów szkół – podkreśliła.
💬 „MEN utrzymuje stały kontakt z kuratorami oświaty, którzy z kolei współpracują z dyrektorami szkół, przekazując informacje o najpilniejszych potrzebach. Reagujemy na te zgłoszenia, aby realna pomoc trafiła tam, gdzie jest najbardziej potrzebna” – zaznaczyła wiceministra…
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOVPL) September 18, 2024
Przypomnijmy, że rządowa pomoc dla samorządów i uczniów poszkodowanych w wyniku powodzi obejmuje pieniądze na odbudowę szkolnej infrastruktury, środki na zasiłki, pomoc psychologiczno-pedagogiczną i wyjazdy terapeutyczne dla uczniów.
Informację MEN dla poszkodowanych w wyniku powodzi i zawieszenie zajęć w części szkół dotkniętych powodzią można znaleźć tutaj
Liczba ofiar powodzi w Polsce wzrosła do siedmiu. Takie informacje przekazał Komendant Główny Policji w trakcie konferencji z udziałem premiera we Wrocławiu.
– Siedem osób poniosło śmierć w wyniku powodzi – przekazał Komendant Główny Policji Marek Boroń. Jak dodał, jeden zgon potwierdziła KWP w Katowice, dwa – KWP Opole, cztery – KWP Wrocław.
(GN)
Fot: kgpsp.gov.pl