MEN wyda ponad 3 mln zł na m.in. „przeciwdziałanie seksualizacji dzieci i młodzieży”

„Przeciwdziałanie seksualizacji dzieci i młodzieży” jako element profilaktyki zdrowia psychicznego w szkole – taki projekt przygotowali urzędnicy ministerstwa edukacji i chcą na niego wydać 3,6 mln zł

Samobójstwa dzieci i młodzieży stały się jednym z najważniejszych problemów w Polsce. Nasz kraj pod względem samobójstw nieletnich znalazł się na drugim miejscu w Europie. Według danych policji w latach 2011-2016 liczba prób samobójczych młodzieży wzrosła z 248 do 475. W 2018 r. zanotowano natomiast rekord – na swoje życie targnęło się aż 746 nieletnich, czyli o 44 więcej niż rok wcześniej. Śmierć poniosło zaś 92 młodych ludzi.

Co na to ministerstwo edukacji? Resort Dariusza Piontkowskiego przygotował konkurs, zgodnie z którym pieniądze przeznaczone na profilaktykę zdrowia psychicznego w szkole zostaną przeznaczone m.in. na „przeciwdziałanie seksualizacji dzieci i młodzieży”. Konkurs nosi nazwę „Profilaktyka zdrowia psychicznego w szkole – myślimy pozytywnie”. W jego opisie czytamy zaś: „Prowadzenie działań na rzecz upowszechniania wiedzy na temat zdrowia psychicznego i jego uwarunkowań, kształtowanie przekonań, postaw, zachowań i stylu życia wspierającego zdrowie psychiczne, rozwijanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach zagrażających zdrowiu psychicznemu, przeciwdziałanie seksualizacji dzieci i młodzieży – w szczególności przez prowadzenie działań informacyjnych i edukacyjnych”.

Wszystko ma się odbyć w oparciu o dokument pt. „Szkolny System Wsparcia Zdrowia Psychicznego – Program Promocji i Profilaktyki dla szkół podstawowych i placówek oświaty”. Co autorzy programu mają na myśli pod stwierdzeniem „przeciwdziałanie seksualizacji dzieci i młodzieży”? Przede wszystkim „umiejętność krytycznego myślenia i spojrzenia na budowane wzorce medialne”, „budowanie świadomości wśród dzieci i młodzieży na temat przejawów zjawiska seksualizacji” oraz „promowanie postawi i zachować sprzeciwiających się stereotypizacji płciowej i uprzedmiotowieniu”. W programie znalazła się nawet ankieta diagnozująca „poziom seksualizacji uczniów i uczennic”.

Ministerstwo edukacji znalazło na realizację projektu 3 mln 600 tys. zł. W konkursie mogą startować instytucje i organizacje zajmujące się statutowo ochroną zdrowia psychicznego.

Wnioski o dotację można składać do 8 sierpnia 2019 r. Wyniki konkursu poznamy 30 sierpnia.

(PS, GN)