MEN zapewnia: Przygotowujemy się do stacjonarnej pracy szkół od września

Zrobimy wszystko, aby dzieci wróciły do szkół od września w normalnym trybie – zapewniło ministerstwo edukacji komentując informacje, jakoby uczniowie mieli nowy rok szkolny przywitać zdalnie

– Obecnie szkoły pracują w trybie kształcenia na odległość. Przygotowujemy się do normalnej, stacjonarnej pracy szkół i placówek oświatowych – podkreśliła Anna Ostrowska, rzeczniczka MEN.

– Zrobimy wszystko, aby dzieci wróciły do szkół od września w normalnym trybie – dodała.

Przypomnijmy – zgodnie z dziś obowiązującymi przepisami, szkoły mają kształcić zdalnie do 26 czerwca br.

Według rzeczniczki, „nawet najlepsze i najnowocześniejsze technologie nie są w stanie zastąpić bezpośredniego kontaktu i nie stworzą przestrzeni do nawiązywania relacji oraz budowania więzi, które powstają w szkolnych murach”.

Jednocześnie resort Dariusza Piontkowskiego pracuje nad modernizacją narzędzi do pracy on-line.- Tak aby nauczyciele i dyrektorzy mogli korzystać z tych rozwiązań – tak jak dotychczas, jako uzupełnienie swoich metod pracy – wyjaśniła rzeczniczka ministerstwa. – Rozwijamy platformę edukacyjną epodreczniki.pl, która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli. Wprowadzamy nowe funkcjonalności, tak aby dostosować to narzędzie do potrzeb szkół – dodała.

Według Anny Ostrowskiej, nie należy z tego wyciągać zbyt daleko idących wniosków, ponieważ platforma epodreczniki.pl „była i jest rozwijana niezależnie od epidemii”, a szkoły otrzymały informacje o możliwościach wykorzystania platformy już od września 2019 r., czyli na długo przed pandemią koronawirusa.

– Wykorzystywanie platformy epodreczniki.pl i zgromadzonych na niej zasobów zostało też uwzględnione w projekcie „Lekcja:Enter”, w ramach którego, do 2023 roku, zostanie przeszkolonych ponad 75 tys. nauczycieli. Zakres szkolenia obejmuje m.in. tworzenie własnych lub wykorzystywanie w procesie kształcenia dostępnych w internecie zasobów i narzędzi edukacyjnych – poinformowała rzeczniczka ministerstwa edukacji.

– Apelujemy zatem o to, aby nie wprowadzać niepokoju wśród uczniów, ich rodziców, nauczycieli oraz dyrektorów. Podkreślam, że przygotowujemy się do normalnej, stacjonarnej pracy szkół od września – dodała.

(PS, GN)