Minister Czarnek gości w USA. Celebruje i udziela wywiadów. „Chcemy, aby polscy nauczyciele przyjeżdżali do Illinois”

„Chcemy, aby polscy nauczyciele przyjeżdżali do Illinois aby w amerykańskich szkołach, gdzie znajdują się Polacy, uczyć języka polskiego oraz innych przedmiotów. To pozwoli rozszerzyć znajomość języka polskiego wśród Amerykanów polskiego pochodzenia – oświadczył szef MEiN Przemysław Czarnek w trakcie swojej wizyty w tym stanie USA. „A kto będzie uczył w Polsce?” – pytają złośliwie internauci pod wpisem ministra. W komentarzach nie brakuje też „pasków” z nauczycielskimi wynagrodzeniami.

Kluczowym punktem pierwszego dnia wizyty szefa MEiN w Stanach Zjednoczonych było – jak czytamy na stronie resortu – podpisanie deklaracji o współpracy w zakresie doskonalenia zawodowego i kierowania nauczycieli.

Deklarację podpisali Przemysław Czarnek oraz dyrektor Generalny Rady ds. Edukacji Stanu Illinois Ernesto Matias. Zadeklarowana współpraca będzie obejmowała m.in: stworzenie możliwości wymiany kadry pedagogicznej, wymianę doświadczeń w zakresie doskonalenia zawodowego, podejmowanie wspólnych inicjatyw w zakresie doskonalenia zawodowego, promowanie lokalnych projektów dwustronnych.

Jak podkreśla MEiN deklaracja będzie podstawą do wypracowania porozumienia w późniejszym terminie. Podobna deklaracja ma zostać podpisana z Departamentem Stanu Wisconsin ds. Edukacji Publicznej.

Co jeszcze szef MEIN robi w USA? Program wizyty obejmuje spotkania z uczniami, rodzicami i nauczycielami w Chicago. Czarnek – jak informuje resort – prowadzi rozmowy o oświacie polonijnej oraz weźmie udział  w obchodach Memorial Day, święta upamiętniającego obywateli, którzy zginęli w trakcie odbywania służby wojskowej.  Szef MEiN „odwiedzi również miejsca pamięci związane z polską historią” – wskazano.

„Podczas pobytu w USA (29-31 maja br.) minister Przemysław Czarnek będzie rozmawiał o wsparciu szkół polonijnych. Na konferencji prasowej w Konsulacie Generalnym RP w Chicago przedstawi nowe rozwiązania przygotowane dla tych placówek” – czytamy.

W  czasie spotkania w Konsulacie RP wręczone zostały przez Ministra Czarnka  odznaczenia Ministerstwa dla nauczycieli, dla dyrektorów polskich szkół sobotnich i dla przedstawicieli organizacji polonijnych.

Jak czytamy w polonijnej prasie minister  Czarnek zapowiedział także powstanie nowego Instytutu im. Ks. Maksymiliana Kolbe, który będzie promował polską edukację, nauczanie historii na całym świecie.

Organizatorem wizyty Ministra Czarnka w USA jest Małgorzata Bąk-Guzik, Konsul RP w Chicago.

(JK, GN)

Fot: MEiN

130-178 zł brutto więcej. Czarnek zatwierdził nowe stawki zasadniczego. Nowelizacja rozporządzenia płacowego ukazała się w Dzienniku Ustaw

Kolejny rekord inflacji. W maju wyniosła aż 13,9 proc., a będzie jeszcze gorzej

Na sejmowej komisji edukacji o zarobkach w oświacie. „Po raz kolejny słyszę rozmowę, kto dał więcej a kto mniej”

Rzymkowski: od 1 września naukę w polskich szkołach może rozpocząć nawet 400 tys. dzieci z Ukrainy