„Chcemy, aby polscy nauczyciele przyjeżdżali do Illinois aby w amerykańskich szkołach, gdzie znajdują się Polacy, uczyć języka polskiego oraz innych przedmiotów. To pozwoli rozszerzyć znajomość języka polskiego wśród Amerykanów polskiego pochodzenia – oświadczył szef MEiN Przemysław Czarnek w trakcie swojej wizyty w tym stanie USA. „A kto będzie uczył w Polsce?” – pytają złośliwie internauci pod wpisem ministra. W komentarzach nie brakuje też „pasków” z nauczycielskimi wynagrodzeniami.
Kluczowym punktem pierwszego dnia wizyty szefa MEiN w Stanach Zjednoczonych było – jak czytamy na stronie resortu – podpisanie deklaracji o współpracy w zakresie doskonalenia zawodowego i kierowania nauczycieli.
Kto będzie uczył w Polsce?https://t.co/3WoVzFtX4N
— Jerzybobrowski4 (@Jerzybobrowski4) May 30, 2022
Deklarację podpisali Przemysław Czarnek oraz dyrektor Generalny Rady ds. Edukacji Stanu Illinois Ernesto Matias. Zadeklarowana współpraca będzie obejmowała m.in: stworzenie możliwości wymiany kadry pedagogicznej, wymianę doświadczeń w zakresie doskonalenia zawodowego, podejmowanie wspólnych inicjatyw w zakresie doskonalenia zawodowego, promowanie lokalnych projektów dwustronnych.
Niestety aktualna podwyżka dla nauczycieli nie pozwala na zakup biletów do Stanów. Nawet na bilet miesięczny w Trójmieście nie starczy. pic.twitter.com/X0MWhsTKkA
— Karolina 🇵🇱🇪🇺🏳️🌈🇮🇱🐾 (@KarolaBiBi) May 30, 2022
Jak podkreśla MEiN deklaracja będzie podstawą do wypracowania porozumienia w późniejszym terminie. Podobna deklaracja ma zostać podpisana z Departamentem Stanu Wisconsin ds. Edukacji Publicznej.
Co jeszcze szef MEIN robi w USA? Program wizyty obejmuje spotkania z uczniami, rodzicami i nauczycielami w Chicago. Czarnek – jak informuje resort – prowadzi rozmowy o oświacie polonijnej oraz weźmie udział w obchodach Memorial Day, święta upamiętniającego obywateli, którzy zginęli w trakcie odbywania służby wojskowej. Szef MEiN „odwiedzi również miejsca pamięci związane z polską historią” – wskazano.
Minister Edukacji i Nauki @CzarnekP podczas pobytu w #Chicago udzielił wywiadu telewizji @TPolvision. Tematem rozmowy była deklaracja o współpracy z @ISBEnews oraz @WisconsinDPI, a także wspólnych inicjatywach w zakresie doskonalenia zawodowego. pic.twitter.com/qHoGo3Tz6N
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) May 30, 2022
„Podczas pobytu w USA (29-31 maja br.) minister Przemysław Czarnek będzie rozmawiał o wsparciu szkół polonijnych. Na konferencji prasowej w Konsulacie Generalnym RP w Chicago przedstawi nowe rozwiązania przygotowane dla tych placówek” – czytamy.
🇵🇱🇺🇸 Minister @CzarnekP złożył kwiaty na grobie Feliksa Konarskiego, przed pomnikiem Żołnierza Polskiego z II Wojny Światowej na Cmentarzu Maryhill oraz przed pomnikiem żołnierzy „Błękitnej Armii”, pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską na cmentarzu św. Wojciecha w #Niles. pic.twitter.com/4ANV6KzHng
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) May 30, 2022
W czasie spotkania w Konsulacie RP wręczone zostały przez Ministra Czarnka odznaczenia Ministerstwa dla nauczycieli, dla dyrektorów polskich szkół sobotnich i dla przedstawicieli organizacji polonijnych.
🇵🇱🇺🇸 Minister Edukacji i Nauki @CzarnekP w #Chicago wręczył medal #KEN Annie Krysiński, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca "Polonia". Ponad 200 młodych śpiewaków i tancerzy od przeszło 25 lat promuje polską kulturę w #USA i za granicą. pic.twitter.com/mfUqcni1bK
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) May 30, 2022
Jak czytamy w polonijnej prasie minister Czarnek zapowiedział także powstanie nowego Instytutu im. Ks. Maksymiliana Kolbe, który będzie promował polską edukację, nauczanie historii na całym świecie.
Pełnomocnik Min. Edukacji Narodowej @CzarnekP , p. Piotr Semeniuk wręczył zasłużonym nauczycielkom polonijnym 🇵🇱 Medale Komisji Narodowej.
Medal #KEN przyznawany jest za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.
Odznaczonym gratulujemy 👏 pic.twitter.com/E3CdHLSME0— Poland in Toronto (@PLinToronto) May 27, 2022
Organizatorem wizyty Ministra Czarnka w USA jest Małgorzata Bąk-Guzik, Konsul RP w Chicago.
(JK, GN)
Fot: MEiN
Kolejny rekord inflacji. W maju wyniosła aż 13,9 proc., a będzie jeszcze gorzej
Rzymkowski: od 1 września naukę w polskich szkołach może rozpocząć nawet 400 tys. dzieci z Ukrainy