Minister docenił nauczycieli, urzędników i samorządowców. Wątpliwości budzi, w jaki sposób to zrobił

Minister edukacji Dariusz Piontkowski postanowił z okazji Dnia Edukacji Narodowej wyróżnić odznaczeniami i dyplomami nauczycieli, samorządowców i urzędników. Zdziwienie może jednak wywołać sposób, w jakiej to uczynił. Uroczystość odbyła się w sposób stacjonarny, bez zachowania przepisowych odległości między jej uczestnikami

Dziś padł w Polsce kolejny rekord zakażeń (ponad 6,5 tys. w ciągu ostatniej doby), a lekarze alarmują, że w szpitalach brakuje miejsc dla chorych. Nic dziwnego, że już od kilku tygodni organizatorzy różnego rodzaju imprez i uroczystości przenoszą je do sieci, a wszystko odbywa się w sposób zdalny.

Wszystko po to, by niepotrzebnie nie narażać uczestników na niebezpieczeństwo związane z ewentualnym zakażeniem i by nie gromadzić dużej grupy osób w jednym pomieszczeniu.

Ministerstwo edukacji postanowiło jednak zrobić inaczej, a uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej zorganizować w sposób stacjonarny, przywożąc dziesiątki nauczycieli, urzędników kuratoriów i samorządowców z całego kraju do Warszawy.

Uroczystość poprowadziła rzeczniczka MEN Anna Ostrowska, która zapowiadała poszczególne punkty programu bez przepisowej maseczki lub przyłbicy. Wyczytywała listy osób odznaczonych poszczególnymi orderami lub medalami, którzy ściśnięci na scenie, bez zachowania przepisowych odległości, czekali aż minister Dariusz Piontkowski wręczy im wyróżnienie lub dyplom.

Na szczęście zarówno uczestnicy uroczystości jak i szef MEN zakryli usta i nos.

W pewnym momencie na scenie pojawiło się aż 18 osób wyróżnionych tytułem honorowym Profesora Oświaty. Nauczyciele mieli wyraźny problem, by stanąć tak, żeby zachować jakikolwiek fizyczny dystans między sobą.

Jak poinformowało ministerstwo edukacji, podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej uhonorowano odznaczeniami państwowymi, Medalami Komisji Edukacji Narodowej, a także nagrodami Ministra Edukacji Narodowej nauczycieli oraz inne osoby szczególnie zasłużone dla oświaty i wychowania:

1. za wybitne zasługi dla rozwoju oświaty Złotym Krzyżem Zasługi – 2 osoby;
2. za wybitne zasługi dla rozwoju oświaty Srebrnym Krzyżem Zasługi – 2 osoby;
3. za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej:
a) Medalem Złotym za Długoletnią Służbę – 9 osób;
b) Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę – 2 osoby;
4. za szczególne zasługi dla rozwoju oświaty i wychowania – Medalem Komisji Edukacji Narodowej – 11 osób;
5. Nagrodami Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze – 9 osób;
6. tytuł honorowy Profesora Oświaty otrzyma 19 osób.

W sumie, w 2020 r. w całum kraju z okazji Dnia Edukacji Narodowej uhonorowani odznaczeniami państwowymi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a także nagrodami Ministra Edukacji Narodowej, zostaną nauczyciele i osoby szczególnie zasłużone dla oświaty i wychowania:

1. za wybitne osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności publicznej, zasłużonej w rozwoju oświaty, posiadającej szczególne osiągnięcia, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski – 1 osoba;
2. za wybitne zasługi dla rozwoju oświaty Złotym Krzyżem Zasługi – 50 osób, Srebrnym Krzyżem Zasługi – 123 osoby, Brązowym Krzyżem Zasługi – 166 osób;
3. za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej:
c) Medalem Złotym za Długoletnią Służbę – 1180 osób;
d) Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę – 690 osób;
e) Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę – 495 osoby;

4. za szczególne zasługi dla rozwoju oświaty i wychowania Medalem Komisji Edukacji Narodowej – 4171 osób;
5. Nagrodami Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze – 452 osoby;
6. tytuł honorowy Profesora Oświaty otrzyma 25 osób.

Wszystkim wyróżnionym, uhonorowanym i odznaczonym gratulujemy!

(PS, GN)