Minister Nowacka na inauguracji roku szkolnego w ZST w Mielcu. „Wsparcie dla szkół zawodowych i technicznych to priorytet rządu”

– Technikum, to jest wybór dla ambitniejszych. I chciałabym, żeby to dobrze wybrzmiało że edukacja techniczna i zawodowa są priorytetami naszego rządu – podkreśliła szefowa resortu edukacji Barbara Nowacka podczas inauguracji roku szkolnego 2024/25 w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu na Podkarpaciu.

– Bo oczywiście, wybór każdej innej szkoły jest także dobry, ale osoby, które kończą technikum, są gotowe zarówno do natychmiastowe podjęcie pracy zawodowej z wyśmienitymi kompetencjami, jak i dalsze studia, dalszy rozwój karierę praktyczną lub karierę akademicką – powiedziała min. szefowa MEN.

– Ministerstwo będzie  inwestowało we wsparcie tych, którzy radzą sobie najsłabiej – zapewniła.  Zapowiedziała też wsparcie uczniów zdolnych i nauczycieli, którzy z nimi pracują, bo – jak mówiła – oprócz swojej pracy zawodowej wykonują wielką pracę nad szlifowaniem talentów młodych osób. – To jest kolejna rzecz, którą będziemy się w najbliższym czasie zajmować, na które również ministerstwo przeznaczy czas i środki – dodała Barbara Nowacka.

Poinformowała, że ministerstwo będzie prowadziło szerokie konsultacje, nie tylko z radą dyrektorów szkół technicznych i zawodowych, ale i z przedsiębiorcami, tak by jak najlepiej przygotować młode osoby do wejścia na rynek pracy wysokich technologii, nowych potrzebnych kompetencji.

– Reformę, którą opracowujemy w ministerstwie, która zacznie wchodzić w życie od 2026 r., opieram na dwóch filarach. Na filarze kompetencji przyszłości, takich, żeby odpowiedzieć na wyzwania współczesnego świata, ale również wyzwań gospodarczych – powiedziała Nowacka.

W czasie, kiedy minister edukacji narodowej przemawiała na inauguracji roku szkolnego w Mielcu, przed szkołą zgromadzili się protestujący. To reakcja na zmiany w nauczaniu religii jakie weszły i mają wejść w życie – chodzi o niewliczanie oceny z przedmiotu do średniej czy zmniejszenie liczby godzin katechezy do jednej tygodniowo.

(GN)

Fot: MEN

„Witaj szkoło”. 2 września rozpoczynają się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach w roku szkolnym 2024/2025